Örgüt iklimi, farklı örgüt iklimlerine sahip örgütlerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Organizational climate, comparison of effectiveness of organizations, which have different organizational climates
  1. Tez No: 63146
  2. Yazar: TACETTİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET örgüt iklimi; bir örgütü diğerlerinden ayırt eden ve çalışanlar tarafından algılanan, örgütün değerleri ve özellikleri ile ifade edilebilen ve süreklilik gösteren karateristik özellikleridir. İklim, bütün örgütsel işlevleri yakından etkiler. Yani, iklim örgütün kar, üretim, iş tatmini, moral seviyesi vb. gibi çıktıları üzerinde belirleyici bir role sahiptir. iklim, başarı ve tatmini etkilediğinden örgüt hedeflerine ulaşmada ve örgüt geliştirmede iklimden itici bir güç olarak faydalanılabilir.Huzur ve güven ortamı getiren, yaratıcılık ve yenilikçiliği ön planda tutan bir örgüt iklimi, hem çalışanlara hem de örgüte karşılıklı fayda getirir. Bu araştırmada esas olarak, çok defa araştırma konusu olan kültür kavramı ile karıştırılan ve çoğu kez kültür ile aynı anlamda kullanılan örgüt iklimi kavramının açıklığa kavuşturulmasına katkıda bulunmaya ve örgüt iklimi boyutlarının (özelliklerinin ) örgüt etkinliği üzerindeki etkisi sayısal olarak ve kıyaslama yolu ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla üç tip anket formu kullanılmıştır.Bu anketlerden ilki bir“ön test”niteliğinde olup, firmalar arasında örgüt iklimi puanı en yüksek ve en düşük olanların seçimini sağlamaktadır.Diğer iki tip anket ise iklim ve etkinlik kavramlarını ölçmeye yöneliktir.Anket formları Ankara'da özel sektörde ve aynı konularda faaliyet gösteren, benzer yapı ve büyüklüğe seçilmiş firmalara uygulanmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi sonucunda, araştırmanın ana varsayımları desteklenmiş; çalışanların karar verme ve amaç oluşturmaya katkı verdikleri, güven ve bağlılık ortamının sağlandığı, samimi bir atmosferin var olduğu bir iklime sahip örgütün etkinliğinin diğer bir örgüte kıyasla daha yüksek ve olumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organization climate is the characteristics which differs an organization from the others, that are percieved by the members, expressed as organization values and features and endure in time.Climate affects all organizational functions.lt has a determinant role on all organizational outputs such as profit, work performance, job satisfaction and moral. As climate has on influence on success and satisfaction, it can be used as a motor force to achieve organizational goals and organizational improvement. An organization climate which supports a peaceful, trustworthy, innovative and creative atmosphere; benefits both the organization and the members. In this study, it was noticed to determine the context of the climate which is generally used and confused in the same meaning with another term, culture. It was also studied to determine the influence of organizational climate on organizational performance numerical and comparative. For this purpose, three kinds of question texts are used.The first one is a pre-test and determines the climate scores within organizations as maximum and minimum.The other two texts measure the climate and performance scores.The text forms were applied to organizations in Ankara, which functions on same subjects and have similiar construction and sizes. After the analysis and evaluation of the climate scores, the basic assumption of the study is supported.An organization which has a climate in which members participate in goal - determining and decision making process and which has a trusthworthy, supportive and collobrative atmosphere, has better performance than the others.