Evaluation of tooth size discrepancies among different malocclusion groups in istanbul – Turkey
İstanbul - Türkiye'de farklı maloklüzyon grupları arasındakı diş büyüklüğü farklılıklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 631513
- Danışmanlar: DR. Department. MEMBER OF HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Farklı malokluzyonlarda diş boyutunda farklılık ve genel orandaki farklılıkları belirlemek ve Bolton'un çalışması ile karşılaştırmaktır. Metot: Rastgele seçilmiş hastalardan (64 kadın, 36 erkek) yaş elde edilen 100 set diş modelinden oluşan bir örnek 13-16 yaş aralığında olup İstanbul Yeni Yüzyıl DişHekimliği Fakültesine ve hastanesine devam etmektedir. 100 hastanın tümünde dişleri ölçtükten sonra Bolton'un analizi yapıldı. Sonuçlar Bolton'un ortalamaları ve standart sapmaları ile karşılaştırıldı. Sonuçlar ayrıca istatistiksel analize tabi tutuldu. Sonuçlar, ideal oklüzyon vakalarının ortalama ve standart sapmalarının Bolton'la karşılaştırılabilir olduğunu göstermektedir, ancak maloklüzyon gruplarının ortalama ve standart sapması Bolton'la karşılaştırıldığında, standart sapma değerlerinin daha yüksek olmasına rağmen, ortalama karşılaştırılabilir. Bulgular: Erkeklerde Bolton genel analizi, sınıf III hastanın p = .034'ü için kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksekti. Ve erkekler ve kadınlar arasında tespit edilen tek fark bunlardı. Sonuç: Erkeklerde Bolton genel analizi, III. Sınıf hastalar için kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Ve tüm maloklüzyon gruplarında erkekler ve kadınlar arasında tespit edilen tek fark bunlardı. Erkek maloklüzyon grupları arasında Sınıf I ve Sınıf III grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ne genel oranlar ne de ön oranlar için tüm kadın maloklüzyon grupları arasında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: To decide any contrast in size of tooth discrepancy for ratios of anterior and also total for different malocclusions and differentiation in the study of Bolton. Materials and methods: A sample of 100 sets of dental models obtained from randomly selected patients (64 females, 36 male) ages ranged 13-16 years old, attending Istanbul - Yeni Yuzyil University, School of Dentistry Department of Orthodontics. In the wake of estimating the teeth on each of the 100 patients, Bolton's investigation was performed. Outcomes were contrasted and Bolton's methods and standard deviations. The outcomes were additionally exposed to statistical examination. Outcomes present that mean and standard deviation of optimal occlusion cases are practically identical with those Bolton however, when the mean and standard deviation of malocclusion bunches are contrasted and those of Bolton, the estimations of standard deviation are higher, however, the mean is equivalent. Result: Bolton's overall analysis in males was significantly greater than in females for class III patient's p = .034. And these were the only detected differences between males and females. Conclusion: Bolton's overall analysis in males was significantly greater than in females for Class III patients. And these were the only detected differences between males and females in all malocclusion groups. Significant differences among male malocclusion groups were found in Class I and Class III groups. No other major differences were found in all-female malocclusion groups neither for overall ratios nor for anterior ratios.