Örgütsel adaletin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetinin aracı rolü: Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi
The mediating role of organizational commitment and turnover intention in the effect of organizational justice on job satisfaction: Malatya Turgut Özal Medical Center
  1. Tez No: 631512
  2. Yazar: ÖZLEM AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel adaletin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetinin aracı rolünü inceleyerek, bu dört tutumun nedenlerine ve sonuçlarına ışık tutmak ve bu doğrultuda örgütsel adaletin örgütsel bağlılık iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu araştırma Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 1 Aralık 2019– 31 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılmıştır.250 hemşireyi kapsamaktadır. Anket formu kullanılmış ve cevap verenlerin yargılarına dayanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak“İş Tatmini Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, iş tatmini üzerinde; örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık, örgütsel bağlılık üzerinde örgütsel adalet, işten ayrılma niyeti üzerinde örgütsel adalet değişkenlerinin anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Anlamlı etkilerin yanında, işten ayrılma niyetinin iş tatmini üzerindeki etkisinin istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca Örgütsel Adalet → Örgütsel Bağlılık → İş Tatmini yolundaki dolaylı etkinin anlamlı olması, Örgütsel Adalet → İş Tatmini yolundaki doğrudan etkinin anlamlı olması, belirtilen yol katsayılarının da pozitif olması nedeniyle; örgütsel bağlılığın örgütsel adalet ile iş tatmini arasındaki ilişkide bütünleyici kısmi aracılık rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların motivasyonunu arttırıcı yönde üst yönetim tarafından destek gören, etkin bir ödül sistemi oluşturulması, yöneticiler personeline karşı liderlik tarzında bir yönetim anlayışı benimsemesi, mümkün olabildiği ölçüde çalışanların yönetimde yer alabildiği karar sistemleri oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the İntermediary role of organizational commitment and the intention to leave Job on the effect of job satisfaction related to organizational justice;additionally by examining this role, our aim is to light the way for the causes and consequences of these four attitudes also in that direction to determine the effect of organizational justice on organizational commitment job satisfaction and intention to leave job . This research was conducted in Malatya Turgut Özal Medical Center between 1 December 2019 and 31 January 2021. It includes 250 nurses. A questionnaire form was used and analyzes were carried out based on the judgments of the respondents.“Job Satisfaction Scale”,“Organizational Commitment Scale”,“Organizational Justice Scale”and“Intention to Leave Scale”were used as data collection tools in the study. As a result of the study, it has been observed that the are significant effects of organzational justice and organizational commitment on the job satisfaction, organizational justice on the organizational commitment, organizational justice on the intention to leave job. Besides the significant effects, it was observed that the effect of intention to leave the job on job satisfaction was not statistically significant. In addition, since the indirect effect on the Organizational Justice → Organizational Commitment → Job Satisfaction path is significant, the direct effect on the Organizational Justice → Job Satisfaction path is significant and the specified path coefficients are also positive; It has been determined that organizational commitment has an integral partial mediating role in the relationship between organizational justice and job satisfaction. It has been suggested to create an effective reward system supported by the senior management to increase the motivation of the employees, to adopt a leadership style management approach towards the managers' personnel, and to create decision systems where the employees can take part in the management as much as possible.