İşe alım süreçlerinde uygulanan testlerin önemi üzerinde bir araştırma
A study on the importance of tests in recruitment processes
- Tez No: 631529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı işe alım süreçlerinde uygulanan testlerin öneminin incelenmesidir. Araştırma bir durum çalışmasıdır. Her bir katılımcıya araştırmanın amacı hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmada hazır giyim perakende mağazacılık sektöründe çalışan 5 kişi ile görüşme yapılmıştır. Katılımcılar en az 1,5 yıldır işletmede çalışmaktadır. Veri analizinde nitel veri analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın alt sorularına yönelik olarak kelime ve cümleler işaretlenmiş ve bu işaretlemeler tek tek her katılımcı için tablolara eklenmiştir. İnsan kaynakları açısından işe alım uygulamaları ve süreçleri, iş verimliliği ve performansı açısından önemlidir. Bu nedenle işletmeler tarafından işe alım stratejilerinin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Covid-19 pandemisi nedeniyle işe alım ve işten çıkarmaların sıkıntı olduğu şu dönemde, işletmeler açısından işe alım süreçleri daha fazla önem kazanmıştır. Bu araştırmada hazır giyim sektöründe işe alım sürecinde uygulanan yöntemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the importance of tests applied in recruitment processes. Research is a case study. Each participant was informed about the purpose of the research. In the research, 5 people working in the ready-to-wear retail retail sector were interviewed. Participants have been working in the business for at least 1.5 years. Qualitative data analysis techniques were used in data analysis. Words and sentences for the sub-questions of the study were marked and these markings were added to the tables for each participant one by one. Recruitment practices and processes are important in terms of human resources, work efficiency and performance. For this reason, recruitment strategies should be determined correctly by businesses. Recruitment processes have become more important for businesses in a period when recruitment and layoffs are troublesome due to the Covid-19 pandemic. In this research, the methods used in the recruitment process in the ready-to-wear sector were examined.