Entegre raporlar ve denetimi
Entegre raporlar ve denetimi
  1. Tez No: 631533
  2. Yazar: ZEYNEP KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MELİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada öncelikle kurumsal raporlamanın gelişimi ve kurumsal raporlama araçları ele alınarak raporlama sürecindeki değişimlere ve gelişmelere yer verilmiştir. Finansal raporlamanın tek başına paydaşların ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalması yeni bir raporlama ihtiyacını doğurmuştur. Çalışmanın devamında işletmelerin finansal olmayan verilerinin yer aldığı yeni bir raporlama türü olan sürdürülebilirlik raporlamasının doğuşu ve yaşanan gelişmelere yer verilmiştir. Günümüz şartlarında sürdürülebilirlik raporlamasının da tek başına ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalması, finansal ve finansal olmayan verilerin tek bir raporda yer alması gerekliliği, entegre raporlama türünün doğmasına neden olmuştur. Devam eden bölümde entegre düşünce ve entegre raporlama kavramı detaylı olarak ele alınmış, akabinde Türkiye ve Dünya'da yayınlanan entegre rapor örnekleri incelenmiştir. Entegre raporlama ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Çalışma kapsamında 2016, 2017, 2018, 2019 faaliyet dönemlerinde Türkiye'de yayınlanan entegre raporlar incelenmiştir. Türkiye'de işletmeler entegre raporlama yapmaya 2015 yılında başlamıştır. Ancak 2015 yılında sadece bir işletme tarafından entegre rapor yayınlanmış ve bu dönemde karşılaştırılabilecek başka bir entegre rapor da yayınlanmadığı için 2015 yılı çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmanın yapıldığı esnada 2020 yılına ait entegre raporların tamamı yayınlamadığı için 2020 yılı da çalışmaya dahil edilememiştir. İncelenen entegre raporlar belirli başlıklar altında özet tablo olarak sunulmuştur. Bu tabloda yayınlanan entegre raporların denetimi ve güvencesi üzerinde durulmuştur. Entegre raporların denetimleri ve güvenilirliği ölçülmüş elde edilen bulgular çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily the development of institutional reporting and institutional reporting tools are included in the changes and developments in the reporting process are discussed. The inability of financial reporting to meet the needs of stakeholders, alone has created a new need for reporting. In the continuation of the study, the nature of sustainability reporting, which is a new reporting type that is included in the financial data of the enterprises, has been included in the developments and developments. In today's conditions, sustainability reporting alone is inadequate to meet the need and financial and non-financial data in a single report has caused the integrated reporting type. In the ongoing section the concept of integrated thinking and integrated reporting discussed in detail, and the examples of intregrated reports published in Turkey and the world are examined. Studies on integrated reporting are included. In 2016, 2017, 2018, 2019, 2019 published in terms of activities in the periods of Integrated Integrated Reports were examined. Businesses in Turkey has started to do integrated reporting in 2015. However, in 2015, the Integrated Report by only one business was published and another integrated report in this period is not included in the study in 2015. In the time of the study, it was not included in the study of 2020 for the study of the integrated reports of 2020. The integrated reports examined are presented as a summary table under certain headings. The audit and assurance of the integrated reports published in this table were emphasized. The findings of the inspections and reliability of integrated reports were added to the study.