Analysis of everyday xenophobia: The case of highly educated Turks with immigrant background in Austria and Germany
Gündelik yabancı düşmanlığının analizi: Avusturya ve Almanya'daki göçmen kökenli yüksek eğitimli Türkler örneği
- Tez No: 775255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık tartışmalıdır. Farklıdırlar ancak örtüşürler. Bu çalışma, bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ve etkileşimi analiz etmekte ve Batı Avrupa'daki çağdaş yabancı düşmanlığının gerçek doğasını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışma, iki anahtar soruyu yanıtlamaya çalışmaktadır: 1) Bu terimlerin kavramsal temellerini ne oluşturur? 2) İnsanlar bu kavramlarla ilgili deneyimlerini nasıl açıklamaktadır? Bu soruları ele alırken, bu çalışma anlamlı bir operasyonel tanıma ulaşmak için çok boyutlu yabancı düşmanlığı kavramını yapılandırmakta ve analiz etmekte; Birleşmiş Milletler'de yapısal olarak şekillendirilen, nadiren ele alınan normatif çerçevesini açıklamakta; siyasi yabancı düşmanlığının niteliğini izah etmekte; göç olgusunun, göçmen gruplara yönelik şiddet eylemlerinin ve siyasi söylemin yabancı düşmanlığının düzeyini artırıcı etkilerini araştırmakta; bu ülkelerde yükselen yabancı düşmanlığını açıklamak için ilgili olayları anlatarak Almanya ve Avusturya'daki gelişmelere odaklanmakta: yabancı düşmanlığı ve ırkçılık algılamaları, davranışları ve bunlarla ilgili olarak meydana gelen olaylar hakkında bazı uluslararası kuruluşların denetiminde yapılan araştırmalara ve üye devletlerin bu kuruluşlara sunduğu raporlar aracılığıyla elde edilen güvenilir ikincil verilere atıfta bulunmaktadır. Bu bağlamda, ev sahibi toplumlara yüksek düzeyde entegre olmaları nedeniyle yabancı düşmanlığı ve ırkçılık yaşama olasılığı en düşük olan hedef kitle incelenerek bu sorulara yanıt arayan görüşmelere dayalı bir araştırma çalışması yapılmıştır. Araştırma, Avusturya ve Almanya'daki göçmen kökenli yüksek eğitimli Türklerin deneyimlerini soruşturmuştur. Araştırma sonuçları, görüşülen kişilerin hem yabancı düşmanlığı hem de ırkçılık yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Görüşülen kişiler çoğunlukla ırkçılık ve yabancı düşmanlığını özdeş görmekte ve sözlü şiddete maruz kaldıklarını beyan etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Xenophobia and racism are contested. They are distinct but overlapping. This study analyses the relationship and interaction between these two concepts and seeks to unpack the true nature of contemporary xenophobia in Western Europe. It attempts to answer two key questions: 1) What constitutes the conceptual bases for these terms? 2) How do people report on their experiences on these concepts? In addressing these questions, the study deconstructs and analyzes the multi-dimensional concept of xenophobia to arrive at a meaningful operational definition; explicates its overlooked normative framework constitutively shaped in the United Nations; investigates the rising effects of immigration phenomenon, violent acts against immigrant groups, and the political discourse on the level of xenophobia; focuses on the related developments in Germany and Austria by narrating the events relevant to explain the rising xenophobia in these countries; and refers to reliable secondary data regarding xenophobic and racist perceptions, behaviors, and incidents gathered through research conducted under the supervision of international organizations and reports submitted by member states to such organizations. The study also seeks answers to these questions through an analysis of interview data conducted with highly educated Turks with immigrant background in Germany and Austria, which is characterized as the group least likely to experience xenophobia and racism. Research findings reveal that the interviewees experience both xenophobia and racism. The interviewees mostly regard racism and xenophobia as identical and declare that they are exposed to verbal violence.