Bağımsız denetimde geleneksel ve sürekli denetim yaklaşımlarının karşılaştırılması: analitik inceleme prosedürlerinin teorik incelenmesi ve seçili finansal tablo kalemlerinde sürekli denetim yaklaşımı ile bir örnek uygulama
A comparison of traditional and continuous audit approaches in independent auditing: a theoretical investion of analytical review procedures and a sample application with continuous audi̇t approach selected financial statement items
- Tez No: 949924
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SEZGİN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde giderek artan işletmeler arası rekabet koşulları, işletmenin personel hacminde genişleme, teknoloji kullanımındaki yaygınlaşma hatalı ve hileli işlemlere sebep olmaktadır. Usulsüz yapılan işlemleri anlayabilmek ve oluşacak tahribatın önüne geçmek için işletmelerde yapılan denetimin sıklığı artırılmalıdır. Bu amaç doğrultusunda dijital ortamda, dijital teknoloji araçlarını kullanarak yapılan dinamik denetim süreci önemli hale gelmektedir. Dijitale yönelme ve eş zamanlı muhasebe kayıtlarının incelenmesi ihtiyacı beraberinde geleneksel denetim anlayışından sürekli denetim anlayışını getirmiştir. Yapılan karşılaştırmalar ve değerlendirmeler neticesinde, denetim sürecine teknolojik araçların entegre edilerek sürekli denetim yaklaşımının uygulanması ile geleneksel denetim yaklaşımına kıyasla müşteri işletmenin daha iyi tanınması, işletmeye ait bilgi ve belgelerin daha hızlı toplanarak analiz edilmesi, seçili finansal tablo hesaplarına eş zamanlı erişim sağlanarak olası hatalı ve hileli işlemlerinin tespiti, risk seviyesinin azaltılması, denetim kalitesinde artış, sürecin daha şeffaf ve hesap verilebilir şekilde ilerlemesine yardımcı olurken denetçinin karar verme sürecine destek sağlayarak, sürekli alınabilen raporlar ile birlikte denetim çalışma sonuçlarından etkilenen ilgili taraflara güvenilir ve ulaşılabilir bir bilgi tabanı oluşturacağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing competition between businesses, the expansion in the personnel volume of the enterprise, and the widespread use of technology cause erroneous and fraudulent transactions. In order to understand the irregular transactions and to prevent the damage that will occur, the frequency of audits in enterprises should be increased. For this purpose, the dynamic audit process using digital technology tools in a digital environment becomes important. The shift towards digitalization and the need to examine accounting records simultaneously have brought the continuous audit approach from the traditional audit approach. As a result of the comparisons and evaluations made, as a result of the application of the continuous audit approach by integrating technological tools into the audit process, compared to the traditional audit approach, better recognition of the client entity, faster collection and analysis of information and documents belonging to the entity, detection of possible erroneous and fraudulent transactions by providing simultaneous access to selected financial statement accounts, It has been concluded that it will reduce the level of risk, increase audit quality, help the process to proceed in a more transparent and accountable manner, support the auditor's decision-making process, and create a reliable and accessible information base for the relevant parties affected by the results of the audit work together with continuously available reports.