Türkiye'de tarım kredi kooperatiflerinde ortakların yönetime demokratik katılımları
The Democratic participation of members to the agricultural credit cooperatives in Turkey
  1. Tez No: 63156
  2. Yazar: MİNE İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Kooperatifler birer işletmedir. Günümüzde diğer işletmeler gibi kooperatif işletmeler de serbest piyasa ekonomisinde varlıklarını sürdürebilmek, yenilikleri takip edebilmek için iyi yönetilmelidirler. Diğer kooperatiflerde olduğu gibi, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin yönetiminde de dört organ mevcutdur. Bu organlar; ortaklardan oluşan Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetçiler ve Müdürlük'tür. Kooperatifin yönetiminde bütün organlar önemlidir. Kooperatifde en önemli unsur ortaklardır. Ortağı oldukları kooperatifin aynı zamanda sahibi de olan ortaklar, yönetimde direk (genel kurul tarafından alınan kararlarda) ya da dolaylı (yönetim kurulunun ortaklar adına aldığı kararlarda) söz sahibidirler. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın önemi ve amacı, konu ile ilgili teorik yaklaşım, kaynak toplama ve araştırma yöntemi, araştırma bölgesinin zirai-iktisadi durumu hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında genel bilgi; tanımı, tarihi gelişimi, fonksiyonları, kredi kaynaklan ve kredi çeşitleri, yönetim konulan açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; anket sonuçlan değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde, araştırma sonucuna göre varolan durum açıklanmış ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada özellikle anket sonuçlarının yer aldığı üçüncü bölüm detaylı olarak açıklanmaya çalışılmış; ortakların, yönetim kurulunun, müdürlerin yönetim bilgileri nasıldır? Ortakların, genel kurula, yönetim kuruluna, denetçiye, bölge temsilcisine bakış açılan nasıldır? Ortakların, yönetime demokratik katılıp katılmadıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda görüldü ki, ortakların yönetim bilgileri son derece yetersizdir. Genel kurula katılım çok az, yönetimde görev alma konusunda ilgi zayıftır. Kooperatifçilik bilinci; ortaklarda, yönetim kurulunda ve müdürlerde oluşmamıştır. Kooperatifin yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri görev ve sorumluluklarının bilincinde değildirler. Özellikle denetçiler kanuni formaliteler yerine getirilmesi için oluşturulmuştur. Ortaklardan; genel kurulun, yönetim kurulunun, denetçinin ve bölge temsilcisinin ne demek olduğunu bilmeyenler vardır. Ortaklar, kooperatifin kendi kuruluşları olduğunun bilincinde değildirler. Kooperatif-ortak ilişkileri zayıftır. Yönetim kurulu başkan ve üyeleri, müdürler de yönetim konusuda tam anlamıyla bilinçli ve bilgili değildirler. Anket sonuçlarından, sözlü olarak yapılan görüşmelerden ve edinilen izlenimlerden ortakların yönetime demokratik katılmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cooperatives are organizations. Nowadays they must be managed well to continue its existence in the free market economic system and to follow the novelty. Like in other cooperatives, in the management of Tanm Kredi Kooperatifleri (Agricultural Credit Cooperatives) there are four organs. These organs are the General Assembly which consists of associates, Board of Directors, Auditors and Management. All of these organs are important in its management. The associates who are also the owners of the cooperatives have the authority to speak directly or indirectly. This study has three chapters. In the first chapter, information is given on the aim and importance of the survey, theoretical approach about the subject, how the data have been collected and how the survey has been done, agricultural-economic situation of the survey region. In the second chapter, general information about Tanm Kredi Kooperatifleri, its defination, its historical development, its duties, its credit sources and types, and its management are explained. In the third chapter, results of the interview are evaluated and interpreted. In the last chapter, the result is explained according to the result of the survey and some suggestions are made. The survey is explained in detail especially in the third chapter, the knowledge of the associates, board of management and managers, how associates see the board of government, auditors and district representatives, anf if the associates particapate in democratic discussions. As a result of the survey it was seen that the managerial knowledge of the associates is weak. The participation in the general assembly is little, and theris little interest in being assigned to the management. Consciousness of cooperative doesn't come to existence among the board of government and directors. The board of 111governs, and auditors don't have the conciousness of their duties and responsibilities. The duty of the auditors is to form legal formalities. Some of the associates do not know what the board of governors, general assembly, auditors and regional represantatives mean. Tha associates do not have the consciousness of the idea that the cooperative is their own institution. The relationship between the cooperative and the associates are weak. The board of governors, its members and the directors do not have enough knowledge of management. As a result of the interview, oral interviews and impressions obtained it is seen that the associates do not participate in the management democratically. IV