Atık buhar geri kazanımı ile bir tekstil fabrikasının ısı kaybı hesaplamaları ve enerji tüketimi ekonomik analizi
Heat loss calculations and energy consumption economic analysis of a textile factory with waste steam recovery
- Tez No: 631623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TİMUÇİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji, dünya ülkelerinin ekonomik, siyasi ve sosyal gelişimini etkileyen ana unsurların başında gelmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan nüfus, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerden dolayı enerjiye olan talep giderek artmaktadır. Bu artış ile ülkeler enerjiye kolay, ucuz ve kesintisiz bir biçimde ulaşmak istemektedirler. Böylece ülkeler alternatif enerji kaynaklarına ve enerjiyi daha verimli kullanabilecekleri sistemlere yönelmişlerdir. Ülkemizde de bu tip sistemler için uygulamalar yaygınlaşmaktadır. Özellikle enerji tüketimi fazla olan sanayi sektöründe enerjiyi daha verimli kullanmak için baca gazı atık ısısının geri kazanımı bu uygulamaların başında gelmektedir. Bu çalışmada bir tekstil fabrikasında bir boyama tesisinin 2020 yılı enerji tüketiminin değerlendirilmesi, işletmeye ait mevcut buhar kazanlarının enerji tüketimindeki etkisi, işletmeye yeni bir buhar kazanı ile mevcut sistemin değiştirilmesi durumu, atık ısı geri kazanım sistemi uygulaması, boyama makineleri üzerinde jet izolasyonu uygulanması durumu üzerine izoleli ve izolesiz ısı kaybı çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the main factors affecting the economic, political and social development of the world countries. Especially in developing countries, the demand for energy is increasing due to the increasing population, industrialization and technological developments. With this increase, countries want to reach energy easily, cheaply and uninterruptedly. Thus, countries have turned to alternative energy sources and systems where they can use energy more efficiently. Applications for such systems are becoming widespread in our country. Especially in the industrial sector with high energy consumption, the recovery of flue gas waste heat is one of these applications in order to use energy more efficiently. In this study, the evaluation of the energy consumption of a dyeing plant in a textile factory in 2020, the effect of the existing steam boilers on the energy consumption of the enterprise, the replacement of the existing system with a new steam boiler, the application of the waste heat recovery system, the application of jet insulation on the dyeing machines. and non-insulated heat loss studies were carried out.