Gebe kadınlarda cinsel yaşamı etkileyen faktörler
The factors affecting sexual life in pregnant women
- Tez No: 631641
- Danışmanlar: PROF. DR. REHAT FAİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Vücutta psikolojik ve fizyolojik değişikliklerin oluştuğu önemli bir süreç olan gebelik, doğal ve önemli bir olaydır. Gebelik döneminde kadın vücudunda oluşan değişimler, sosyal faktörler, kültürel faktörler, dini inançlar mitler ve korkular gebe kadınların cinsel yaşam kalitesini etkiler. Bu çalışma, gebe kadınların cinsel yaşam kalitesini ve cinselliği etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı şekilde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Büyükçekmece Hekimbaşı Mustafa Behçet Aile Sağlığı Merkezi'ne müracaat eden 100 gebe oluşturmuştur. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirildi. Niceliksel verilerin normal dağılım göstermeyen iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Pregnancy during which physiological and psychological changes occur in the body is a natural and important happening. The changes occurring in the woman's body during the pregnancy period, social factors, cultural factors, religious believes, fears and myths affect the sexual life quality of the pregnant women. This study was conducted to determine the factors affecting sexual life quality of the pregnant women and their sexuality. The subjects of the study are composed of 100 pregnant women who applied to Büyükçekmece Hekimbaşı Mustafa Behçet Primary Health Care Center. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) was used for the statistical analyses. Mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, and maximum were used for the statistical analyses and the distribution of the data was analyzed by using Shapiro-Wilk Test. Mann-Whitney U Test was used for the double comparisons.