Gebelikte cinsel mitlerin cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of sexual myths in pregnancy on quality of sexual life
  1. Tez No: 699016
  2. Yazar: MELİKE ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gebelikte cinsel yaşam birçok faktörden etkilenmekte ve dolayısıyla cinsel yaşam kalitesi üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturmaktadır. Cinsel yaşam kalitesini etkileyen faktörler arasında cinsellik konusuyla ilgili yanlış inanış ve mitler, bilgi eksikliği ve cinsel eğitimde eksiklikler yer almakta ve bu durum çiftlerin cinsel yaşamlarını etkilemektedir. Bu çalışma gebelikte cinsel mitlerin cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-49 yaş arası, 157 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu ve“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın/CYKÖ-K formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 26,96±5,63 ve CYKÖ-K toplam puan ortalaması 85,06±13,37 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sex life during pregnancy is affected by many factors and therefore has negative consequences affecting the quality of it. Factors affecting the quality of sex life include false beliefs and myths about sexuality, lack of knowledge, and deficiencies in sex education. This condition affects the sex lives of couples. This study was conducted to evaluate the effect of sexual myths on the quality of sexual life during pregnancy. This research was conducted in a descriptive type. The sample of the study consisted of 157 pregnant women aged 18-49. The survey form created by the researcher and the“Sex Quality Of Life Scale-Female/ (SQLQ-F)”were used in the collection of the data. The analysis of the data has been used in number, percentage, mean, standard deviation, T test, one-way variance analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis variance analysis. Average age of participants was 26,96±5,63 and the average score of“The Sexual Quality of Life Questionnaire”scale showed 85.06±13.37.