Lise öğrencilerinin denetim odağı kaygısı arasındaki ilişki
- Tez No: 63168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin denetim odağı ile sınav kaygısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada lise öğrencilerinin denetim odağı ile sınav kaygısı arasındaki ilişkinin önemli düzeyde olup olmadığı ve sınıf düzeyine, cinsiyete, anne ve babanın eğitim, ailenin aylık gelir düzeylerine göre farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, 1995-1996 öğretim yılında Ankara Altındağ İnönü Lisesi, 1. ve 3. sınıf şubelerinden toplam 540 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın değişkenlerinden denetim odağını ölçmek için Rotter İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği, sınav kaygısını ölçmek için Sınav Kaygısı Envanteri kullanılmış; alt proplemlerle ilgili veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. İki değişken arasındaki ilişki, ana problem ve alt problemler için ayrı ayrı Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği ile hesaplanmış; korelasyon katsayıları arasındaki farkların önem düzeyi ikişerli olarak İki Korelasyon Katsayısı Arasındaki Farkın Manidariığı Testi ile 0.05 önem düzeyi dikkate alınarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, lise öğrencilerinin denetim odağı ile sınav kaygısı arasındaki arasındaki ilişkinin önemli düzeyde olduğunu göstermiştir. Araştırmada, 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research was to investigate the relationship between locus of control and test anxiety of high school students. In this research, it was examined whether the relationship between locus of control and test anxiety is significantly meaningful with regard to for all, class level, gender, educational level of father and mother, and monthly income level of family of high school students. This research was conducted upon 540 students selected randomly from the first and third grades of Ankara Altındağ High School during the first semester of 1995 - 1996 educational year. Of the variables examined in this study, locus of control was measured by means of“Rotter's Internal- External Locus of Control Scale”; test anxiety was measured by means of“Test Anxiety Inventory”and personel informations related with students was obtained by using“Kişisel Bilgi Formu (Personal Information Form)”prepared by the researcher. Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used in order to obtain correlational data between the variables with regard to problems. For the level of significance, it was 0.01. The results of the study has indicated that the correlation between locus of control and test anxiety of high school students was significantly meaningful. It was found out that this correlation was significant in relation to class level and gender, but partly significant with regard to the educational level of mother and father, and monthly income level of family of high school students.