Bilişsel davranışcı yaklaşımlı grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin iletişim çatışmalarını önlemede etkisi
- Tez No: 63169
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırmada Bilişsel - Davranışçı Yaklaşımlı grupla Psikolojik danıışmanın üniversite öğrencilerinin iletişim çatışmalarım önlemedeki etkisi genel olarak karşılaştırılmış, daha sonrada iletişim becerileri cinsiyet, sınıf ve fakülte gibi değişkenler açısından etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1996-1997 Öğretim yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve ilahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerden random yoluyla seçilen 106 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin iletişim çatışma düzeyleri“Çatışma Eğilim Ölçeği”ile, iletişim becerileri düzeyine ait bilgiler ise“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde öntest- sontest varyans analizi ve Split Plot testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir, 1. Cinsiyet faktörünün Bilişsel - Davranışçı Yaklaşımlı grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencüerinin iletişim çatışmasma girme eğilimi üzerindeki etkisi anlamh bulunmamıştır. 2. Öğrencilerin bulundukları sınıf faktörünün Bilişsel-Davranışcı Yaklaşımlı grupla psikolojik danışmaların üniversite öğrencilerinin iletişim çatışmlanna girme eğilimi üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur. 3. Öğrenim alanları faktörünün bilişsel davranışçı yaklaşımlı grupla psikolojik danışmaların üniversite öğrencüerinin iletişim çatışmasma girme eğilimi üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur. 4. Bilişsel Davranışh yaklaşımlı grupla psikolojik danışmaların üniversite öğrencüerinin üetişim çatışmalarına girme eğilimi üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the effect of preventing communication conflict was compared in general between the Cognitive - Behavioral Approach Group and Psychological Consultation of university students, and then its effect was observed regarding the varieties such as communicative competence, sex, class level and faculty. The research was done in 1996-1997 academic year on 106 students chosen by random from Yüzüncü Yıl University - Faculty of Education, Faculty of Science - Literature, Faculty of Agriculture, Faculty of Veterinary and Faculty of Theology. In the research the students' communication dispute level has been provided by“Dispute Tendency Measure”, and information about their communication skill has been provided by“Communication Skills Evaluation Measure”. In the statistical analysis of the provided data of the research, pretest-final test variety analysis and split plot test was used. The findings provided in the research can be summarized as; 1- The effects of sex factor on tendency to have communication conflict with the Cognitive-Behavioral Approach Group and Psychological Consultation of university students has not been found meaningful. 2- The effects of the class factor in which the students study on tendency to have communication conflict with the Cognitive - Behavioral Approach Group and Psychological Consultation of university students has been found meaningful. 3- The effects of education fields on tendency to have communication conflict with the Cognitive - Behavioral Approach Group and Psychological Consultation of university student has been found meaningful. 4- The effects of Cognitive - Behavioral Approach Group and Psychological Consultation of university students on tendency to have communication conflict has been found meaningful. 11