Yeme bozukluğu tanısı almış hastaların ebeveynden algılanan psikolojik kontrol, kişilik bozuklukları ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between patients diagnosed with eating disorders, psychological control from the parents, personal disorders and eating attitudes
  1. Tez No: 631685
  2. Yazar: ÖZLEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS ÖZERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı yeme bozukluğu hastalarının ebeveynlerinden algıladıkları psikolojik kontrol düzeylerinin ve kişilik bozuklukları düzeylerinin demografik özellikler bakımından incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği'ne başvuran ve yeme bozukluğu tanısı alan 119 hastadan oluşmaktadır. Katılımcılara demografik bilgi formunu, Psikolojik Kontrol ölçeği, Rezzy Yeme Bozuklukları Ölçeği ve Coolidge Eksen II Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), yanı sıra niceliksel verilerin normal dağılıma uygunlukları basıklık ve çarpıklık değerlerinin kesme noktaları (sınırları) çarpıklık (Skewness) değerleri ile sınanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki tespitinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sorularının test edilmesinde ise çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) yapılmıştır. Elde edilen tüm veriler anlamlılık düzeyi p< .05 düzeyinde sınanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, anneden algılanan psikolojik kontrol ile yeme bozukluğu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Anneden algılanan psikolojik kontrolün cinsiyete göre, babadan algılanan psikolojik kontrolün ise cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgusu elde edilmiştir. Anneden algılanan psikolojik kontrol ile narsistik ve obsesif kompulsif bozukluk arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Kişilik bozuklukları düzeyleri demografik özellikler bakımından incelendiğinde ise yaşa göre farklılık gösterdiği bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological control levels and personality disorders perceived by the eating disorder patients from their parents in terms of demographic characteristics. The sample of the study consisted of 119 patients who applied to the Istanbul Medical Faculty Psychiatry Clinic and were diagnosed with eating disorders. Demographic information form, Psychological Control scale, Rezzy Eating Disorders Scale and Coolidge Axis II Inventory were applied to the participants. Data analysis was done using SPSS 22.0 statistical package program. While evaluating the study data, descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum), as well as the conformity of the quantitative data to the normal distribution, were tested with the Skewness values of the cut-off points (boundaries) of the kurtosis and skewness values. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the scales. Multivariate analysis of variance (MANOVA) was used to test the research questions. All the data obtained were tested at the level of significance p< .05. According to the results obtained, a significant relationship was found between the psychological control perceived from the mother and the eating disorder. It was found that the perceived psychological control from the mother differs significantly according to gender, and the psychological control perceived from the father differs significantly according to gender and age. A significant relationship was found between the perceived psychological control from the mother and narcissistic and obsessive compulsive disorder. When the levels of personality disorders were examined in terms of demographic characteristics, it was found that there were differences according to age.