Tasarım öğelerinin grafik tasarıma etkisi
Effects of design elements on graphic design
  1. Tez No: 631686
  2. Yazar: AZAT BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
20. yüzyılın başlaması ile birlikte toplumun yapısını derinden ve hızlı etkileyen hem teknolojik hem de kültürel gelişimler yaşanmaya başlamıştır. Özellikle bu gelişim ile birlikte üretimin artması grafik tasarımı da değişen düzene ayak uydurmak zorunda bırakmıştır. İletilmek istenen mesajı en etkili ve kısa yoldan insanlara ulaştırmak başta grafik tasarım olmak üzere bütün sanat dallarında yeni arayışların doğmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda grafik tasarım ve tasarım öğelerinin de bu arayışlar doğrultusunda değişip gelişmesi bizlere bu ilişkinin daha net anlaşılması gerekliliğini şart koşmuştur. Bu araştırmanın temel amacı; tasarım öğelerinin grafik tasarıma olan etkisinin araştırılmasıdır. Uzun yıllardır kendi içinde gelişimin göstermeye devam eden tasarım öğelerinin gelişen teknoloji karşısında yenilenen grafik tasarım ürünlerini ne şekilde etkilediğinin bilinmesi tasarımcılar açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde grafik tasarım kavramı ve kavramın anlaşılması adına gereken terminoloji açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; çalışmanın temelini oluşturan tasarım ilkeleri ve tasarım öğeleri örneklerle birlikte açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise tasarım öğelerinin grafik tasarıma olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the 20th century, both technological and cultural developments have begun to take place that deeply and rapidly affect the structure of society. Especially the increase in production with this development has forced graphic design to keep up with the changing order. Bringing the message to people in the most effective and short way has led to new searches in all branches of art, especially graphic design. In this context, the change and development of graphic design and design elements in line with these searches has made it necessary for us to understand this relationship more clearly. The main purpose of this research is; It is to investigate the effect of design elements on graphic design. It is important for designers to know how the design elements, which have been developing within themselves for many years, affect the renewed graphic design products in the face of developing technology. In the first part of the study, the concept of graphic design and the terminology necessary for understanding the concept are explained. In the second part of the study; The design principles and design elements that form the basis of the study are explained with examples. In the last part of the study, the effect of design elements on graphic design was investigated.