Sürdürülebilirlik bağlamında yeşil çatıların değerlendirilmesi
Evaluation of green roofs in the context of sustainability
  1. Tez No: 631684
  2. Yazar: SENEM ASRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGER BULUT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsan, yaşam alanlarında konfor artırmak uğruna, parçası olduğu doğaya zarar verebilmektedir. Oysaki, yaşam alanlarının ekosistemin bir parçası olarak düşünülmesi; yapılı çevreyi oluştururken doğal çevreyi en az tüketen ekolojik tasarımlara gidilmesi gereklidir. Hızla tükenen doğal kaynaklar beraberinde çözüm arayışlarını zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda kentsel sürdürülebilirliğe ilişkin araştırmalar ve yeşil çatı yüzeyleri önemli bir bileşen olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Yeşil çatılar, kentsel ısı adası oluşumunun önlenmesi, yağmur suyunun toplanabilmesi, binalardaki ısınma ve soğutma kaynaklı enerji gereksinimim azaltılması, gibi çevresel yararlarının yanı sıra kente açılan bir habitat koridoru olma, kullanıcılar için sosyal alan yaratma gibi yararlar da sunabilmektedir. Bu bağlamda yeşil çatı uygulamalarının yaygınlaşmasının ve kentsel gelişim stratejisine dönüşmesinin yararlı olacağı söylenebilir. Bu tez çalışmasında“Sürdürülebilirlik Bağlamında Yeşil Çatıların Değerlendirilmesi”başlığı altında birinci bölümde, problemin tanımı ve çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; sürdürülebilirlik ve yeşil çatılar başlığı altında, yeşil çatıların tanımı, tarihi gelişimi, çevresel faydaları, yeşil çatı bileşenleri ve yeşil çatılar ile ilgili standartlar, yasal düzenlemeler ve sertifikalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; yeşil çatılarda sık rastlanan sorunlar on maddelik başlıklar altında açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; yeşil çatı tasarım, uygulama ve kullanım süreçlerinin değerlendirilmesi, yeşil çatı konusunda standartların geliştirilmesi, teknik ve teknolojik sorunların çözümü ve bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken konular üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Beşinci bölümde ise sonuçlar sunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
For the sake of increasing comfort in living spaces, people can harm the nature they are part of. Whereas, living spaces are considered as part of the ecosystem; it is necessary to go to ecological designs that consume the natural environment least while creating the built environment. Rapidly consumed natural resources have made it necessary to search for solutions. In this context, researches on urban sustainability and green roof surfaces have started to be considered as an important component. In addition to environmental benefits such as green roofs, prevention of urban heat island formation, rainwater accumulation, reduction of energy requirements due to heating and cooling in buildings, being a habitat corridor opening to the city and creating social space for users can also be offered. In this context, it can be said that green roof applications will become widespread and turn into urban development strategies. In this thesis, under the title of“Evaluation of Green Roofs in the Context of Sustainability”in the first chapter, the problem definition, purpose, scope and method of the study are explained. In the second chapter; under the heading of sustainability and green roofs, the definition of green roofs, historical development, environmental benefits, green roof components and standards related to green roofs, legal regulations and certificates are explained. In the third section; common problems in green roofs are explained under ten headings. In the fourth chapter; evaluation of green roof design, application and usage processes, development of standards on green roof, solution of technical and technological problems and issues to be considered in maintenance process. In the fifth chapter, the results were presented and the study was completed.