Ayna dünyalarda (sanal gerçeklik) grafik tasarımın etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of graphic design on mirror worlds (virtual reality)
  1. Tez No: 631696
  2. Yazar: ATAKAN VATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Felsefi tanımı ayna dünyalar olan '' mixed reality '' yani karışık gerçeklik, ele alacağım konunun temelini oluşturmaktadır. Grafik tasarımının ileride nerelerde kullanılacağını düşünerek ulaşabildiğim sonuç, karşıma ayna dünyalar tanımını çıkarmıştır. Ayna dünyalar sanal gerçeklik olarak bilinen, ileride tüm medya ve cihazların dönüşeceği alandır. Grafik tasarımının bu alandaki yerini, işlevini ve katkılarını bulup bunu anlamak ve bu platform üzerinde grafik tasarımı değerlendirmek, geleceğine dair fikir edinip, varsayımlarda bulunmak tezin ana hatlarını oluşturmaktadır. Tasarımın ve iletişimin kendisi olan içerisinde alanlara ayrılan, dijital dünyadaki en büyük söz sahibi olan grafik tasarım, ayna dünyalar olarak bilinen bu dijital yansımaların evreninde yapılan yatırımların, ar-ge çalışmaları yapılan fikirlerin, kullanımda olan tasarımların ileride grafik tasarıma vereceği yönü öğrenmek, tasarımın yeni oluşabilecek alanlarının neler olduğunu saptamak, geleceğe dair bir bakış açısı elde etmek, yapılan işler ile bunları desteklemek tezin bir özeti niteliğindedir. Grafik tasarımının dijital dünya ile dönüşümü ve değişimi yeni alanlarını ortaya çıkarmıştır. Örneğin dijital tasarımcı, illüstrasyon, 3D modelleme gibi iş alanlarının, ayna dünyalar evreninde adaptasyonunu nasıl geçireceği ve bunların üzerine gelecek olan yeni tasarım dalları neler olacağı? İşte bu sorulara yanıt bulmayı hedefleyen bir çalışmadır. Grafik tasarımının incelenmesi, sanal gerçekliğin incelenmesi, ayna dünyalar programının incelenmesi ve yapılan çalışmaların incelenerek varsayımlar da bulunulması, olandan yola çıkarak, oluşturulmaya çalışılanı anlamak amacındadır. Anahtar Kelimeler; Karışık gerçeklik, ayna dünyalar, dijital ATAKAN VATAN
Özet (Çeviri)
“Mixed reality”, which is the philosophical definition of mirror worlds, is the basis of the subject that I will consider mixed reality. Considering where the graphic design will be used in the future, the result that I can achieve is the definition of mirror worlds. Mirror worlds are the area where all media and devices will turn into what is known as virtual reality. Finding and understanding the place, function and contributions of graphic design in this field, having an idea of evaluating graphic design on this platform and making assumptions are the main lines of the thesis. To learn the direction in which the investments made in the universe of these digital reflections known as graphic design mirror worlds, which are the most important in the digital world, which is the design and communication itself, will give the graphic design in the future. It is a summary of the thesis to determine what new areas of design can be, to obtain a perspective on the future and to support them. The transformation and change of graphic design with the digital world has revealed new areas. For example, how will the business areas such as digital designer, illustration, 3D modeling pass through the world of mirror worlds and what will be the new design branches that will overlap them? Here is a study that aims to find answers to these questions. It is aimed to understand what is tried to be created by analyzing the graphic design, examining the virtual reality, examining the mirror worlds program and making assumptions by examining the studies done. Key Words; Mixed reality, mirror worlds, digital ATAKAN VATAN