X, Y ve Z kuşağındaki bireylerin yaşam doyumları ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişki
The relationship between life satisfaction and psychological symptoms of X, Y and Z generations
- Tez No: 631695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, X, Y ve Z kuşaklarının yaşam doyumları ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca araştırmada kuşakların cinsiyet ve medeni durum bilgileri toplanmış olup, bu değişkenlere göre de incelenmiştir. Bu araştırmada uygun (kolayda) örnekleme yöntemi kullanılmış olup,369 kişi ile çalışma yürütülmüştür. Çalışmaya yaşları 16-56 arasında değişiklik gösteren, 245 kadın ve 124 erkek katılmıştır. Katılımcılara 'Sosyo-demografik Bilgi formu', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'Kısa Semptom Envanteri' uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için; gruplar arası farklılık testlerinde iki kategorili gruplarda Bağımsız Gruplar t-testi, ikiden fazla kategoriye sahip gruplarda Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmanın ana problemi olan yaşam doyumu puanları ve psikolojik belirtiler arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Kuşaklar boyutunda bakıldığında ise, yaşam doyumları en yüksek kuşak X kuşağı, takiben Y kuşağı ve en düşük Z kuşağı olarak bulunmuştur. Yaşam doyumu ile negatif yönde olması beklenen psikolojik belirtiler ise, Z kuşağı en yüksek, takiben Y kuşağı ve en düşük X kuşağı gelerek anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Demografik bilgilere göre yapılan analizlerde ise; yaş, cinsiyet ve medeni durum değişkenleri istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmalar göstermiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, ilgili literatür desteği ile tartışılmış olup, gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this research, analyse life satisfactions and psychological symptomps behind x y and z generation. Also, collected sex and marital status of generations and the research analysed according to this variables. This research was completed with 369 person, and convenience sampling methot was used 245 female and 124 male joined to the research which are between the ages of 16-56 years old. Life satisfaction inventory, brief symptom list, socio demographic information form was applied to the participants. For the analysis of the obtained data, Indipendant Sampling T-Ttest was used in group which is including two category, One Way ANOVA test was used in other groups which is including more than two category. In line with the findings of this research, a negative trend was found between life satisfaction resulst and psychological symptoms, which is the main problem of the topic. When analyzed by generation, results show that generation X has the highest life satisfaction followed by the y generation and z generation has the lowest life satisfaction. Psychological symptoms expected to be negative related with life satisfaction, results showed that generation z has the highest follwed by the y and X generation has the lowest one which resulst are expected. According analyzes based on demographic information, age, gender and marital status variables showed statistically significant differences. The data obtained were researched with the support of the literature and it also serves as a recommendation for research in future.