Türkiye'de soğuk zincir taşımalarında teknoloji kullanımı üzerine bir uygulama
An application on the use of technology in cold chain transport in Turkey
  1. Tez No: 631706
  2. Yazar: ÖZGÜN FIRAT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmelerin küresel veya yerel pazarda rekabet yeteneklerini koruyabilmesi hem varlıklarını ve süreçlerini yönetebilmelerine hem de müşterileri ve tedarikçileri ile ilgili mevcut durumu inceleyerek doğru pozisyonu alabilme ve stratejik olarak sağlıklı analizler yapabilme yeteneklerine bağlıdır. Bu sayede teknoloji kullanımı ve bilişim teknolojilerinin yardımıyla işletmeler varlıklarını ve tedarik zincirinin en önemli aktörelerinden olan bilgiyi doğru yer ve zamanda kullanabileceklerdir. Tedarik zincirinde kurulan ağların karmaşıklığının artması, ürünlerin yaşam sürelerinin kısalması gibi örneklerle lojistik ve taşımacılık süreçlerinin yönetilmesi ve zincire dâhil üyelerin aralarındaki uyumun sağlanması bilişim teknolojilerinden faydalanılarak gerçekleştirilebilecektir. İşletmeler kullandıkları bilişim teknolojilerini şirket yapılarına uygun hale getirerek ve ilerleyen yıllarda da teknolojilerini geliştirerek yazılım ve donanım uyumunu sağlayarak tedarik zincirinden yüksek verim elde etmeye çalışmaktadır. Müşteriler ve tedarikçiler arasındaki mesafe teknoloji sayesinde kapanmaktadır. Teknolojinin tedarik zincirindeki kullanılmasının temel amacı, tedarikçiden tüketiciye köprü kurmaktır. Bu sayede fiziksel olarak gerçekleşen tüm süreçlerin yanı sıra bilgiye de sahip olmak ve yönetmek kolaylaşacaktır. Bu sayede ürünün sevk edilmesi sırasında oluşan tüm bilgiye, her halkadan kullanıcın erişebilmesi sağlanmaktadır. Tedarik zinciri yöneticileri, bilişim teknolojileri ürünleri ile bilgiyi doğru ve verimli kullanabilmek adına ilk önce gerekli bilgi toplamalı, ona erişmeli, analiz etmeli ve sonrasında kurduğu işbirliklerinin amacına uygun olacak şekilde paylaşmalıdır İşletmelerin kullandıkları internet ve e-ticaret yapabilmek adına kullandıkları teknolojiler sayesinde tedarik zinciri eş zamanlı olarak etkin kullanılabilmektedir. Aynı zamanda müşteriler de bu teknolojilerin yardımıyla sipariş verebilirken, süreci yakından takip edebilme imkânına da sahip olmaktadır. Bu çalışma, teknoloji kullanımının soğuk zincir taşımalarına etkisi ve öneminin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda çalışmada öncelikle tedarik zinciri süreci değerlendirilerek lojistik kavramı, tedarik zincirinin tarihsel gelişimi, yapısı, tedarik zinciri süreçleri ve gıda sektöründe tedarik zinciri konuları ele alınmıştır. Ardından soğuk zincir taşımacılığı konusuna değinilmiştir. Soğuk gıda taşımacılığı kapsamında kullanılan ekipmanlar ve yöntemler, gıda ürünlerinin depolanması ve taşınması süreçlerine ilişkin detaylı bir açıklamalara yer verilmiştir. Son olarak, soğuk gıda taşımacılığında güncel teknolojilerin ne olduğu açıklanmıştır. Araştırmada yöntem olarak nitel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Görüşme formları kapsamında elde edilen bulgular, içerik analizi kapsamında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of businesses to maintain their competitiveness in the global or local market depends on both their ability to manage their assets and processes, as well as their ability to take the right position and make sound strategic analyzes by examining the current situation regarding their customers and suppliers. In this way, with the help of technology and information technologies, businesses will be able to use their assets and information, which is one of the most important actors of the supply chain, at the right place and time. Management of logistics and transportation processes and ensuring harmony between the members of the chain, with examples such as the increase in the complexity of the networks established in the supply chain and the shortening of the life span of the products, can be realized by utilizing information technologies. Businesses are trying to obtain high efficiency from the supply chain by adapting the information technologies they use to their company structures and by developing their technologies in the coming years, ensuring software and hardware compatibility. The distance between customers and suppliers is closing thanks to technology. The main purpose of using technology in the supply chain is to build a bridge from supplier to consumer. In this way, it will be easier to have and manage information as well as all the physical processes. In this way, it is ensured that all the information generated during the shipment of the product can be accessed by the user from every ring. Supply chain managers must first collect and access the necessary information in order to use information technology products and information correctly and efficiently, The supply chain can be used effectively simultaneously thanks to the internet used by businesses and the technologies they use for e-commerce. At the same time, customers can order with the help of these technologies and have the opportunity to follow the process closely. This study was carried out to determine the effect and importance of technology use on cold chain transports. In this context, the concept of logistics, the historical development of the supply chain, its structure, supply chain processes and the supply chain in the food industry are discussed, by first evaluating the supply chain process. Then, the issue of cold chain transportation was mentioned. A detailed explanation of the equipment and methods used within the scope of cold food transportation, the storage and transportation processes of food products is given. Finally, the current technologies in cold food transportation are explained. Qualitative data analysis method was used as a method in the research. The findings obtained within the scope of the interview forms were analyzed and interpreted within the scope of content analysis. analyzed and interpreted within the scope of content analysis. analyzed and interpreted within the scope of content analysis.