Kitap tasarımında grid sisteminin gelişim sürecinin incelenmesi
Analyzing of grid system development in book design
- Tez No: 631707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDE AKDAĞ SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı kitap tasarımında grid sisteminin gelişim sürecinin incelenmesi ve bunun grafik tasarım disiplinindeki yeri, önemi ve kullanımının tespit edilmesidir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sisteme giriş yapılmış ve çalışmanın kapsamı, amacı ve metodolojisi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, grafik tasarım ürünü olarak kitabın tanımı, tarihçesi ve anatomik yapısına değinilmiştir. Üçüncü bölümde kitap tasarımında sayfa düzenini (mizanpaj) etkileyen unsurlara değinilmiştr. Dördüncü bölümde grid sisteminin tanımını, gridlerin temellerini oluşturan ögeleri, sayfa tasarımında kullanılan gridlerin türlerini, gridlerin kullanımını, ızgarasız çalışmaya değinilerek, kitap tasarımında grid sisteminin gelişim süreci ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise çalışmanın sonuçlarına, ızgaranın kitap tasarımına, sayfa düzenine katkısına değinilmiş; ızgaranın tasarımcının paletinde olması gereken bir yapı olduğuna vurgu yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development process of the grid system in book design and to determine its place, importance, and use in the graphic design discipline. The work consists of five parts. In the first chapter, the system was introduced and the scope, purpose, and methodology of the study were laid out. In the second chapter, the definition, history, and anatomical structure of the book as a graphic design product are mentioned. In the third chapter, the elements affecting the page layout (layout) in book design are discussed. In the fourth chapter, detailed information about the development process of the grid system is given in the book design by referring to the definition of the grid system, the elements that make up the foundations of grids, the types of grids used in page design, the use of grids, and the work without a grid. In the fifth chapter, the results of the study, the contribution of the grid to book design, and Page Layout were mentioned; the emphasis was placed on the structure that the grid should be in the palette of the designer, and suggestions were presented.