Fiziksel engelli bireylerin aileleri ile toplumda aynı yaş grubunda bulunan ebeveynlerin bel ağrı sıklıkları arasındaki farkın değerlendirilmesi
Evaluation of the difference between low back pain frequency of the families of the physically disabled individuals and the individuals in the same age group in the society
- Tez No: 631721
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda, ülkemizde ve dünyada engelliliğe, iş kaybına ve yüksek tıbbi harcamalara neden olan bel ağrısının incelenmesi amaçlanmıştır. Engelli birey ve ailelerin ülkemizde son derece fazla olduğu aşikardır. Bu nedenle sürekli fiziksel strese maruziyet sebebiyle de engelli ebeveynlerinde bel ağrısı görülme sıklığının fazla olduğu düşünülmüştür. Bel ağrı prevelansı yüksek olduğunu düşündüğümüz engelli ebeveynleri ile aynı yaş grubunda sağlıklı çocuğa sahip ebeveynleri ağrının sıklığı, ağrının iyileşme derecesi ve hızı, bel ağrısının günlük yaşam aktiviteleri ve fonksiyonel hayattaki etkisi anket yoluyla incelenmiştir. Bunların sonucunda anlık ağrı, ağrının sıklığı, ağrıdaki iyileşme derecesi ve hızı, bel ağrısının günlük yaşam aktiviteleri ve fonksiyonel hayattaki etkisi açısından engelli çocuğa sahip ebeveynlerdeki etkilenim miktarının sağlıklı çocuğa sahip ebeveynlere oranla daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine low back pain that causes disability, job loss and high medical expenses in our country and in the world. It is obvious that there are a lot of disabled individuals and families in our country. For this reason, it is thought that the incidence of low back pain is high in parents with disabilities due to constant exposure to physical stress. The frequency of pain, the degree and speed of pain recovery, and the effect of low back pain on daily life activities and functional life were examined through a questionnaire for parents with disabled parents who we think to have high low back pain prevalence and healthy children in the same age group. As a result of these, it was found that the amount of exposure in parents with disabled children was higher than parents with healthy children in terms of instant pain, the frequency of pain, the degree and speed of pain recovery, and the effect of low back pain on daily life activities and functional life.