İlk ve orta ergenlik dönemlerindeki bireylerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkide algılanan aile bütünlük duygusunun aracı rolü
The intermediary role of perceived sense of family coherence in the relationship between resilience and life satisfaction levels of individuals in early and middle adolescence periods
- Tez No: 631722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk ve orta ergenlik dönemlerindeki bireylerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkide aile ortamında algıladıkları bütünlük duygusunun aracı rolünün incelenmesidir. Aynı zamanda bu üç değişkenin bireylerin demografik özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği de incelenecektir. Araştırmanın çalışma grubu 12-17 yaş aralığındaki 159 kız ve 164 erkek olmak üzere 323 bireyden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla 'Demografik Bilgi Formu', 'Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizleri yapılırken SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında Bağımsız Örneklem t-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Bootstrap yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, psikolojik sağlamlık, yaşam doyumu ve aile bütünlük duygusu toplam puanlarının ekonomik duruma bağlı olarak farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, her üç değişkenin toplam puanlarının yaş ve cinsiyet değişkenlerine bağlı olarak farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilere bakıldığında, araştırma değişkenlerinin tümü arasında pozitif ve anlamlı yönde ilişkiler olduğu saptanmıştır. Analizin son aşamasında ise, aile bütünlük duygusunun psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the intermediary role of the perceived sense of family coherence in the relationship between resilience and life satisfaction levels of individuals in early and middle adolescence periods. At the same time, it will be examined whether the variables of resilience, life satisfaction and sense of family coherence differ depending on individuals' demographic information. The sample of the study consists of 323 individuals, 159 girls and 164 boys, aged 12 and 17. The data of the research were obtained by using the Demographic Information Form, Resilience Scale of Children and Adolescents, Life Satisfaction Scale and Family Sense of Coherence Scale. SPSS 22.0 was used while analyzing the data. Findings were obtained using Independent Samples t-Test, ANOVA, Pearson Correlation and Bootstrap method. As a result of the research, it was determined that the level of resilience, life satisfaction and the sense of family coherence of participants differed depend on the economic situation. In addition, differentiation was observed in two sub-dimensions of the sense of family coherence depending on the economic situation; there was no difference only in the 'understandability' sub-dimension. Also, it was determined that the levels of all three variables did not differ depend on gender and age. When the relationships between variables are examined, it was concluded that there were positive and significant relationships between variables. At the final stage of analysis, it has been determined that the sense of coherence plays a meaningful mediator role in the relationship between resilience and life satisfaction.