SUBAKROMİAL SIKIŞMA SENDROMUNDA MANUELTERAPİ VE EV EGZERSİZLERİN KARŞILAŞTIRILMASI
COMPARISON OF MANUELTERAPI AND HOME EXERCISE IN SUBACROMIAL COMPRESSION SYNDROME
  1. Tez No: 631775
  2. Yazar: İBRAHİM KURTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ERÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, manuel terapinin subakromiyal sıkışma sendromlu bireylerin ağrı, omuz kas gücü, omuz disabilite, omuz hareket açıklığı ve kol, omuz ve el sorunları üzerindeki etkisinin incelenmesi için gerçekleştirilmiştir. Araştırma 18-65 yaş aralığında 40 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Ev egzersizi grubu ve manuel terapi grubu olarak hastalar randomize (ılk gelen 20. kişiye kadar ki hastalar ev egzersizi grubuna , 20. kişiden sonraki hastalar manuel terapi grubuna alındı.) şekilde 20 şer kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki gruba 4 hafta, haftanın 6 günü toplamda 24 seans uygulama yapıldı. Ev egzersizi grubuna ; TENS, hot pack, ultrason ve ev egzersizleri verildi. Manuel terapi grubuna ; TENS, hot pack, ultrason, ev egzersizi ve manuel terapi (scapular mobilizasyon, omuz gliding, myofasial release, glenohumeral mobilizasyonu, akromioklavikular mobilizasyonu) yapıldı. Hastalardan hikaye ve sosyo-demografik öykü alındıktan sonra tedavi öncesi ve sonrası olacak şekilde ; Universal gonyometre ile eklem hareket açıklığı ölçüldü, Vizüel Analog Skalası (VAS) ağrı değerlendirilmesi yapıldı, omuz kuşağı Kas Gücü Değerlendirmesi yapıldı, Kol, Omuz El Sorunları Anketi (DASH) uygulandı. Verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanıldı. Araştırma sonucunda her ne kadar manuel terapi grubu uygulama öncesi ev egzersizleri grubuna kıyasla daha dezavantajlı durumda olsa da uygulama sonrası daha yüksek düzeyde gelişim gösterdiği için, manuel terapinin ile beraber uygulanan ev egzersizlerin subakromiyal sıkışma sendromlu bireylerin ağrı, omuz disabilite ile kol, omuz ve el sorunlarının azaltılmasında ve omuz kas gücü ile omuz hareket açıklığının arttırılmasında ev egzersizleri grubuna göre daha yüksek derecede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study had been done in order to search the effects of manuel teraphy on the individuals wiho has the sendrome of subacromial impingement syndrome with the pain, weakness of the muscle power on shoulder, the disability of using shoulders, the which is seen on the arms, on shoulders and on the hands. This research has been opplied on the forty sick people between the ages of eighteen and sixty five. The patients has been divided into two groups of twenty people as home exercise group and manuel teraphy group by using the method of of randomize( first patients until twentith ones had taken to home exercise group and other ones from twentith ones had taken to theraphy group.). Both of this group has been given twenty four seances in four weks, six days of a week. The exercises of TENS, hot pack, ultrasound, home exercises had been opplied to the group of“home exercise”.Tens, hotpack, ultrasound, home exercise and manuel teraphy (scapular mobilization , shoulder gliding, Myofacial release, glenohumerial mobilization, acromioclavicular mobilization had been done to the patients who are the member of group of manuel teraphy. Inıtally, the story and social-demographic story of patients taken from theirselves and then the universal goniometer and range of motion of the knuckles of patients has been measured before and after the treatment. The patients' visual analogue scala meanly pain assessment and shoulder stripe muscle power assessment has been done and the survey about the problems of arm, shoulder, hand carried out. During the analyzing of datas, the wilcoxon signed order test, Mann-Whitney U test and kruskal Wallis H test had been operated. At the result of researches, although the manuel teraphy group has a disadvantage situation compare to the group of preapplication hoe exercise, becauseof its showing more development after the application of prcatcicing the manuel teraphy with the home exercise has been more efffective at the patients who has subacromial impingement syndrome diminishing ache, shoulder disability and arm, shoulder on the other handı it is more effective at enhancing shoulder-muscle power and shoulder's range of motion has been determined.