Omuz subacromiyal sıkışma sendromu tedavisinde klasik fizik tedavi ile manuel tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the efficiency of conventional physical therapy and manuel therapy in treatment of shoulder subacromial impingement
- Tez No: 620369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Subakromial Sıkışma Sendromu (SSS) tanısı konmuş hastalar üzerinde mobilizasyon teknikleri ile konvansiyonel fizyoterapi tekniklerinin etkinliğini tedavi öncesi ve sonrası ağrı, tedavi süreleri, normal eklem hareketi, kas kuvveti ve fonksiyonellik açısından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada omuz ağrısı ile başvurup SSS tanısı alan 80 hasta değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 80 hasta randomize olarak iki gruba ayrılmıştır birinci gruba (mobilizasyon grubu) mobilizasyon, egzersiz ve cold pack uygulanırken, ikinci gruba (konvansiyonel fizyoterapi) yüzeyel ısı(hot-pack), TENS, ultrason, egzersiz ve cold pack tedavileri uygulanmıştır. Mobilizasyon grubundaki hastalar haftada 3 gün olmak üzere toplam 6 seans (2 hafta) tedaviye alınmıştır. Konvansiyonel fizyoterapi uygulanan hastalar ise haftaiçi hergün olmak üzere 2 hafta boyunca toplam 10 seans tedaviye alınmışlardır. Değerlendirme eklem hareket açıklığı, kas gücü, istirahat, dinlenme ve gece vizüel analog skala (VAS) ölçümleri, University of California and Los Angeles omuzfonksiyonel degerlendirmesi (UCLA), Yaşam Kalitesi Değerlendirme Skalası (SF 36), Oxfort Omuz ölçütü ve CONSTANT ölçütleri kullanılarak yapılmıştır. Her iki gruptada tedavi sonrası değerlendirmelerde anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the efficiency of mobilization techniques and conventional physiotherapy techniques in patients diagnosed with Subacromial Impingement Syndrome (SIS) in terms of pre- and post-treatment pain, treatment durations, normal joint movement, muscle strength and functionality. 80 patients presented with shoulder pain and diagnosed with SIS were evaluated. Enrolled patients were randomized into two groups; the first group received mobilization, exercise and cold pack therapies, while the second group (conventional physiotherapy) received hot-pack, TENS, ultrasound, exercise and cold pack therapies. Mobilization group received therapy three days a week, 6 sessions in total (2 weeks). Conventional physiotherapy group received 10 therapy sessions every weekday during 2 weeks. The evaluation was performed using joint range of motion, muscle strength, visual analog scale (VAS) measurements at rest, during activity and at night, University of California and Los Angeles Shoulder Scale (UCLA), Quality of Life Assessment Scale (SF 36), Oxford Shoulder Score and CONSTANT measures. Significant changes were detected in post-treatment evaluations in both groups.