Tıbbi atıkların yakılarak bertaraf edilmesi sonucu açığa çıkan atık ısının buhar türbini kullanılarak elektrik üretilmesi ve ekonomik analizi
Electricity generation and economic analysis of steam turbine system of waste heating as a result of burning and disposal of medical wastes
- Tez No: 631810
- Danışmanlar: DR. YAVUZ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde nüfus artışıyla beraber enerji ihtiyacı da artmaktadır. Dünya genelinde fosil yakıtların sınırlı miktarda olması ve son zamanlarda giderek azalması sonucu enerji üretimi konusunda yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ön plana çıkmıştır. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılarak sürekliliğin sağlanması, gerek ekonomik olarak gerekse sosyal gelişmişliğin örneği olarak büyük önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra endüstride üretim, bertaraf vb. proseslerde açığa çıkan atık ısının uygun yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada İstanbul'da bulunan İSTAÇ AŞ Tıbbi Atık Yakma Tesisinde atıkların yakılması sonucu açığa çıkan atık ısının buhar türbini sistemi kurularak değerlendirilmesi ve üretilecek elektrik miktarının simülasyon yöntemi ile belirlenmesi, sistemin tasarımı, ekonomik analizi ve kurulumu anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, energy consumption increases with the increase in population. Since the distance of fossil fuels in the world is likely and decreased in the last expansion, it has come to the forefront of new and renewable energy sources in energy produc-tion. The situation of renewable energy sources in our country has been of great importance as an example of economic and social development. In addition, produc-tion, disposal, etc. in the industry. The waste heat without exposing the processes is not suitable. ISTAC AŞ Medical Waste Incineration Facility in Istanbul, here soon Description of the waste Soon waste heat by establishing a steam turbine system there and using the method of production of electricity production method, on the design, economic analysis and preparation was explained.