Salvador Dali'nin 'Belliğin Azmi (The Persis Tence Of Memory)' adlı eserinin günümüz giysi tasarımına yansıması üzerine bir araştırma
A research on the reflection of Salvador Dali's 'the Persıstence of Memory' to the ready to wear design
- Tez No: 631809
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Salvador Dali, çocukluk, gençlik yıllarını ve etkilendiği sanat akımlarını yaşadığı her dönemde eserlerine yansıtmıştır.“Belleğin Azmi”eserinin incelenmesinde, resmin temel öğeleri araştırılarak nasıl bir etki edeceği gözlemlenmiştir. Özellikle çizgi, ton, ışık – gölge ve renk öğeleri üzerinde durularak eser üzerinde çeşitli değişiklikler ve denemeler yapılmıştır. Salvador Dali'nin“Belleğin Azmi”adlı eseri, gerçeküstücülük sanat akımı eseri olduğu için, gerçeküstücülük sanat akımından etkilenen günümüz giysi tasarımcıları incelenmiştir. Bu sanat akımı eserlerinden esinlenerek tasarlanan giysi tasarımları analiz edilmiştir. Gerçeküstücü giysi tasarımcılarının kullandığı; mecaz ve başkalaşım, insan bedeni ve bölümleri ve deformasyon başlıkları altında gerekli araştırmalar yapılarak giysi tasarım uygulaması ortaya konmuştur. Salvador Dali!nin“Belleğin Azmi”adlı eserinden ilham alınarak hayal gücü, hikaye, taslak, teknik çizim ve malzeme araştırmasından oluşan tasarım süreci ile birlikte bir giysi tasarım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Salvador Dali reflected his childhood, youth and art movements to his Works in every period he lived. In the study of“The Determination of Memory”, it was observed how the effect of the painting will be investigated. Various changes and experiments have been made on the work, especially with emphasis on line, tone, light - shadow and color elements. Since Salvador Dali's work called“The Determination of Memory”is a work of surrealism, today's clothing designers who were influenced by the surrealism movement were examined. Clothing designs designed by inspiring these art movements are analyzed. Surreal clothing designers use; Necessary researches have been made under the titles of metaphor and metamorphosis, human body and its sections and deformation, and the design of the garment has been introduced. Inspired by Salvador Dali's“Perseverance of Memory”, a garment design proposal was presented with a design process consisting of imagination, story, draft, technical drawing and material research.