Altı ve yedinci sınıf öğrencilerin sayı duyusu düzeylerinin bazı değişkenler bağlamında incelenmesi
Investigation of number sense levels of sixth and seventh grade students in the context of some variables
  1. Tez No: 631829
  2. Yazar: FATİH CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin sayı duyularının belirlenmesi ve sahip oldukları sayı duyusu yeteneklerinin sınıf düzeyine, cinsiyetlerine, anne babanın eğitim durumuna, okul öncesi eğitimine, bilim ve sanat merkezine gitme durumlarına göre, matematik dersine karşı olan tutumlarına göre ve okul türüne göre değişip değişmediğini araştırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın modelini öğrencilerin sayı duyuları seviyelerinin belirlenmesine yönelik yapılan nicel araştırma desenlerinden tarama modeli oluşturmaktadır. Araştırma Kastamonu Merkez ilçesinde ortaokul 6. ve 7. sınıfta resmi ve özel kurumlarda eğitim gören öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma 135 tane 6. sınıf 66 tane ise 7. sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Bu öğrencilerden 42 tanesi özel kurumlarda eğitim alırken geri kalan 159 tanesi devlet kurumlarında eğitimlerine devam etmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kayhan-Altay ve Umay tarafından 2013 yılında geliştirilen sayı duyusu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde levene testi, t testi, kolmogorov-smirnov testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıflar bakımından 7. sınıflar lehine anlamlı bir fark olduğu görülürken, öğrencilerin cinsiyetleri açısından anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Okul öncesi eğitimi hiç almayan öğrencilerle 1 yıl ve daha fazla alanlar arasında okul öncesi eğitim alanlar lehine ortaokul mezunu annelerin çocukları ile diğer eğitim seviyesine sahip anneler arasında anneleri ortaokuldan sonra eğitimine devam eden öğrencilerin lehine, matematik dersine karşı olumlu tutum sergileyenler ile olumsuz tutum sergileyenler arasında olumlu tutum sergileyenler lehine anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Ortaokul ile lise eğitim durumuna sahip olan babaların çocukları arasında ve üniversite ile lisansüstü eğitime sahip babaların çocukları arasında ise anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Matematik eğitimi, sayı duyusu, ortaokul öğrencileri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the number senses of 6th and 7th grade students and to sepecify the change of their sense of abilities according to their class level, gender, education level of parents, preschool education, science and arts center attendences, their attitude towards mathematics lesson and school type. In line with these purposes, the model of the research consists of the screening model, which is one of the quantitative research patterns made to determine the number of students' sensory levels. The research was carried out with students studying in public and private institutions in 6th and 7th grades of secondary school in the central district of Kastamonu. The study was conducted with 135 6th grade students and 66 7th grade students. While 42 of these students receive education in private institutions, the remaining 159 continue their education in public institutions. In the research, the number sense scale developed by Kayhan-Altay and Umay in 2013 was used as a data collection tool. In the analysis of the data, levene test, t test, kolmogorov-smirnov test were used. As a result of the research, it was determined that there was a significant difference in favor of the 7th grades in terms of the classes in which the students were studying, while there was no significant difference in terms of the gender of the students. A difference was found between the students who have never received pre-school education and those who have received pre-school education for 1 year or more. It has been observed that there is a significant difference between the children of mothers of secondary school graduates and mothers with other education levels in favor of students whose mothers continue their education after secondary school, those who show positive attitude towards mathematics lessons and those who show positive attitudes. It was observed that there was no significant difference between the children of fathers with secondary and high school education levels and between the children of fathers with university and postgraduate education. KEYWORDS: Mathematics education, sense of number, middle school students