Ortaokul öğrencilerinin ölçmede tahmin becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of middle school students' measurement estimation abilities in terms of different variables
  1. Tez No: 843130
  2. Yazar: ELİF SÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESTURE KAYHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı; yedinci sınıf öğrencilerinin uzunluk ve alan ölçmede tahmin becerileri ile sayı duyuları ve uzamsal yetenekleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında farklı becerilerin birbiri ile olan ilişkisinin incelenmesi hedeflendiği için araştırmanın modeli ilişkisel model olarak belirlenmiştir. Araştırmada yedinci sınıf öğrencilerinin sayı duyuları ve uzamsal yetenekleri ölçülerek bu değişkenlerin ölçmede uzunluk ve alan ölçmede tahmin becerileri ile ilişkili olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında İzmir ilinde öğrenim görmekte olan ortaokul 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler alan yazında araştırmacılar tarafından geliştirilen uzamsal yetenek (Göktepe Yıldız, 2019) ve sayı duyusu testinin (Kayhan Altay, 2010) yanı sıra araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan ölçmede tahmin testi ile toplanmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin tahmin becerileri orta düzey olarak belirlenirken, uzunluk ölçmede tahmin becerilerinin orta, alan ölçmede tahmin becerileri ise orta altı seviyede olduğu saptanmıştır. Ölçmede tahmin becerisinin cinsiyetten etkilenmediği, öğrencilerin ölçmede tahmin becerileri ile sayı duyuları arasında orta düzeyde ilişki olduğu saptanırken, ölçmede tahmin ve uzamsal yetenek arasında da benzer şekilde orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the relationship between 7 th grade students' estimation skills in length and area measurement, and their number sense and spatial abilities. Since the study aims to investigate the relationship between different skills, a correlational model has been chosen for the research. In the study, seventh-grade students' number sense and spatial abilities were measured to determine whether these variables are related to estimation skills in length and area measurement. The research sample consists of 7 th students who are enrolled in middle schools in the province of Izmir in the 2022-2023 academic year. Data were collected through a spatial ability (Göktepe Yıldız, 2019) and number sense test (Kayhan Altay, 2010) developed by researchers in the field, as well as an measurement estimation test developed by the researcher. As a result of the study, students' estimation skills were found to be at a moderate level, with estimation skills in length measurement being at a moderate level and estimation skills in area measurement being at a slightly lower level. It was determined that the measurement estimation skill was not affected by gender. There was a modarate level of relationship between students' estimation skills and number sense, while a moderate level of relationship was found between measurement estimation and spatial ability.