Constructing trading strategies using artificial intelligence based models: An application for Borsa Istanbul
Yapay zeka temelli modeller kullanarak alım satım stratejilerinin oluşturulması: Borsa İstanbul için bir uygulama
  1. Tez No: 631841
  2. Yazar: BERÇİM BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde amaç, yapay zekaya dayalı teknikler kullanarak Etkin Piyasalar Hipotezini test etmektir. Bu bağlamda, ertesi günün kapanış fiyatını tahmin etmek ve bu tahmin modellerinin ürettiği tahminleri kullanarak alım-satım stratejileri oluşturmak için hem derin hem de sığ mimarilere sahip yapay zeka tabanlı modelleri kullanılmıştır. Bu modeller, teknik analiz göstergeleri ve yatırımcı duyarlılığı değişkenlerini içeren kapsamlı bir veri seti ile beslenmiştir. Böylece, hem herkesin herhangi bir maliyete katlanmadan erişebileceği bir bilgi olan tarihsel fiyat verilerini, hem de piyasanın rasyonel olmayan bileşenlerini içeren yatırımcı duyarlılığını kullanarak tahmin yapılmıştır. Haber kanallarından çıkarılan bilgilerin, bu kanal aracılığıyla piyasanın irrasyonel bileşenlerini taşıdığı ve yatırımcıların ilgili finansal araç hakkındaki düşüncelerinin temelini oluşturduğu fikrini takiben yatırımcı duyarlılığı için Bloomberg'in haber duyarlılığı skorları vekil olarak kullanılmıştır. Bu özellik kümesi, hem EPH'nin zayıf formda piyasa etkinliği ve yatırımcının saf rasyonalitesi hakkındaki argümanlarına bir yanıt olarak seçilmiştir. Varlık fiyatlarının bir dereceye kadar tahmin edilmesi, EPH'nin geçerliliği hakkında çelişkili bir kanıt sunmamaktadır. Bu nedenle, bu öngörülebilirlik derecesinden de yararlanarak, ortalama riske göre ayarlanmış getirilerin üzerinde kazanç sağlamak için alım-satım stratejileri oluşturulmuştur. Buna göre, EPH'nin geçerliliği için yapılan testler iki aşamadan oluşmaktadır: hisse senedi fiyatlarını tahmin etmek ve bu tahminleri alım-satım stratejileri yoluyla uygulamak. Hem LSTM hem de SVR modelleri kullanılarak oluşturulan alım-satım stratejilerinin, tüm performans ölçütleri açısından piyasa endeksini al ve tut stratejisinden üstün performans sergilediği gösterilmiştir. Ayrıca işlem maliyetleri hesaba katıldığında bile benzer sonuçlara ulaşıldığı görülmüştür. Sonuç olarak, hem derin hem sığ mimarilere sahip yapay zeka tabanlı modelleri ve halka açık bilgiler kullanılarak başarılı tahminler yapılabileceği ve alım-satım stratejilerinin oluşturulabileceği ifade edilmiş ve EPH'nin varlık fiyatlarının tahmin edilebilirliği konusundaki olumsuz argümanlarına karşı bir eleştiri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to test the Efficient Market Hypothesis using artificial intelligence-based techniques. In this regard, we utilize artificial intelligence based models that have both deep and shallow architectures which are Long Short Term Memory (LSTM) Networks and Support Vector Regression (SVR) to predict the next day's close price of the selected stocks from BIST30 Index. Next, we construct trading strategies by making use of the predictions produced by the forecasting models. We feed these models using a comprehensive dataset including technical analysis indicators and investor sentiment variables. Thus, we predict the following day's close prices both by using historical price data which is accessible without any costs and the investor sentiment containing market's non-rational components. In order to proxy investor sentiment, we use Bloomberg's news sentiment data which is developed to imitate a human in processing financial news. We show the superior performance of our trading strategies that are constructed using both LSTM and SVR models compared to simply buy and hold market index in terms of all performance metrics. Moreover, we reach similar results when transaction costs are considered. Our findings reveal that successful predictions can be made and trading strategies can be built using publicly available information and artificial intelligence-based models. Moreover, investing with these strategies, above-average risk-adjusted return can be yielded. Thus, we provide contradictory evidence to EMH's negatory arguments about the asset price predictability.