At konulu resimlerin plastik açıdan incelenmesi
Review of the drawings of horses with respect to plastics
- Tez No: 63185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Sanatta plastik unsurlar sanat dilinin öğrenilip anlaşılması için bir gereklilik gösterir. Teorik alanda plastik unsurları uygulayacakmış gibi öğrenmek yeterli değildir. Sanatta malzeme ve tekniklerin, plastik unsurların sanatın ifade ettiği dünya görüşlerinin farklılığını anlatmaya ne derece yaradıklarıda önemlidir. Kendime yakın olan, beni etkileyen“at ”konusunu seçtikten sonra, bundan yola çıkarak kendime özgü plastik bir anlatım dili oluşturmaya çalıştım. Nesnenin doğal görünüşüyle hiçbir ilintisinin bulunmaması için doğallığını bozma büyük önem taşıdı. Amacım; doğadan yola çıkıp, yorumlamaya yönelerek, bana özgü, benim olanı yakalamaktı. Bunun için de çizgilerin, renklerin, lekelerin ve biçimlerin değişik bir kompozisyon örgüsü içerisinde, plastik çözüme varması gerekti. Uygulamalı çalışmalar süresince plastik unsurların geniş kapsamlı incelenmesi sonucunda daha değişik mana ve yapılara sahip olduklarını gözlemledim. Teorik olarak incelenen nesne estetiği kavramı, pratiğe aktarılırken karşılaşılan plastik sorunlar, resmin doğasına ve geleneksel kurallarına dönülerek çözülmüştür. Konuyu biçim, renk ve leke unsurları üzerinde yoğunlaşarak çözümlemeye çalıştım. Ortaya çıkan ürünlerde karşıt ilişkilerle dengeye ulaşmayı hedefledim.m Plastik unsurların, resim uygulamalarından önce incelenmesi resimlerde ki kompozisyon oluşumlarına, ayrı bir boyut ve güç kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The plastic elements in art show the necessity of learning and understanding the language of the art. It's not enough to learn the plastic elements in theoretical field as if to apply. It's also important in art the usefiilress of the technics and materials plastics elements in explaining the difference of thoughts that the art means. After choosing the subject“horse”which has affected me and which is close to me, I tried to form a plastic language peculiar to me. It became important to destroy the nature of the object for not having the similarity between it's natural shape. My aim was to comment by starting out with the nature and to catch one peculiar to me. For this, it was necessary to reach the plastic conclusion in a different composition of lines, colours, shapes and spots. During the application works I observed that the plastic elements have different meaning and structures in the result of studying the plastic elements widely. The notion of object aesthetic studied theoretically, the plastic problems in transfering to the pratic have been solved by turning to the nature of painting and the traditional rules. I tried to solve the subject by concentrating on sharpe, colour and spot elements. I tried to reach the balance in the appearning materials with contrary relations.Studying of plastic elements before the application has given a different dimension and power to the formation of composition in the paintings.