Ankilozan spondilit hastalarında nötrofil/lenfosit oranıplatelet/lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacmi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, mean platelet volume and disease activity in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 631856
  2. Yazar: YILMAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Son yıllarda çeşitli romatizmal hastalıklar, maligniteler ve inflamasyonla seyreden hastalıkların aktivite ve prognoz tayininde tam kan sayımından elde edilen parametreler kullanılmaya başlanmıştır. Biz bu çalışmamızda AS hastalarında MPV, NLR ve PLR gibi değerlerin hastalık aktivitesiyle ilişkisini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmaya 60 AS hastası ve 19 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışmaya alınan tüm katılımcılardan hemogram örnekleri alınarak NLR, PLR ve MPV değerleri hesaplandı. AS hastalarında ESH ve CRP düzeyleri bakıldı. AS hastalarında hastalık aktivite skorlaması olarak Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) kullanıldı. Elde edilen verilerle, AS hastalarıyla kontrol grubu MPV, NLR ve PLR değerleri açısından karşılaştırıldı; AS hastalarında BASDAI ile MPV, NLR, PLR, ESH ve CRP değerleri arasındaki korelasyon incelendi. BULGULAR: AS hastalarının ortalama yaşı 37.9±9.6, kontrol grubunun ortalama yaşı 40.3±9.4 olup her iki grupta hastaların yaşları istatistiksel anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0.367). AS hasta grubunda 28 (%46.7) kadın ve 32 (%53.3) erkek bulunmakta, kontrol grubunda 9 (%47.4) kadın ve 10 (%52.6) erkek bulunmakta olup; her iki grup arasında cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0.957). AS hastalarında MPV değeri ortalaması 8.6±0.9, kontrol grubunda ise 8.9±1.0 olup, her iki grupta MPV değeri açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0.176). AS hastalarında NLR değeri ortalaması 1.7±0.9, kontrol grubunda ise 1.6±0.7 olup, her iki grupta NLR değeri açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0.886). AS hastalarında PLR değeri ortalaması 111.4±66.3, kontrol grubunda ise 108.1±30.3 olup, her iki grupta PLR değeri açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0.289). BASDAI skoru ile ESH, CRP, MPV, NLR, PLR değeri arasında istatistiksel anlamlı (p ˃ 0.05) korelasyon gözlenmemiştir. SONUÇ: AS hastalarıyla kontrol grubu arasında MPV, NLR ve PLR değerleri açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır. AS hastalarında BASDAI skorları ile MPV, NLR, PLR, ESH ve CRP değerleri arasında istatistiksel anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In recent years, parameters which obtained from the complete bloud count (CBC) have been used in the determination of the activity and prognosis of various rheumatic diseases, malignancies and diseases associated with inflamattion. In this study, we aimed to examine the relationship of values such as MPV, NLR, PLR with disease acitivity in AS patients. METHOD: 60 AS patients and 19 healthy volunteers were included in this study. Hemogram samples were taken from all participitans and NLR, PLR, MPV values calculated. Sedimentation and CRP levels were evaluated in AS patients. In AS patiets we used Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score (BASDAI) for scoring disease activity. The data obtained were compared with AS patients and the control group in terms of MPV, NLR and PLR values; in AS patients the correlation between BASDAI and MPV, NLR, PLR, Sedimentation and CRP values was examined. RESULTS: The mean age of patients with AS was 37.9±9.6, the mean age of control group was 40.3±9.4, and there was no statistically significant difference between the two groups (p=0.367). There were 28 (%48.7) females and 32 (%53.3) males in the AS patient group, 9 (%47.4) females and 10 (%52.6) males in the control group; there was no statistically significant difference in gender distribution between the two groups (p=0.957). The mean MPV value in patients with AS was 8.6±0.9 and 8.9±1.0 in the control group, and there was no statistically significant difference between the two groups (p=0.176). The mean NLR value in patients with AS was 1.7±0.9 and 1.6±0.7 in the control group, and there was no statistically significant difference between the two groups (p=0.886). The mean of PLR in patients with AS was 111.4±66.3, and 108.1±30.3 in the control group, and there was no statistically significant difference between the two groups (p=0.289). No statistically significant (p > 0.05) correlation was observed between BASDAI score and Sedimentation, CRP, NLR, PLR and MPV values. CONCLUSİON: There was no statistically significant difference between AS patients and control group in terms of MPV, NLR and PLR values. In AS patients, no statistically significant correlation was observed between BASDAI score and Sedimentation, CRP, NLR, PLR and MPV values.