Çocuk gelişimi birimine getirilen adli vakalardaki ergenlerin umutsuzluk ve duygu düzenleme durumlarının incelenmesi
Examination of hopelessness and emotion eegulation judicial cases of teenagers brought to child development unit
  1. Tez No: 631868
  2. Yazar: NECLA AKÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULUTAŞ KESKİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuk Gelişimi Birimine Getirilen Adli Vakalardaki Ergenlerin Umutsuzluk ve Duygu Düzenleme Durumlarının İncelenmesi Amaç: Bu araştırma adli vakalardaki ergenlerin umutsuzluk düzeyleri ve duygu düzenleme durumlarının incelenmesini amaçlar. Materyal ve Metot: Araştırma Siverek Devlet Hastanesi Çocuk Gelişimi birimine getirilen 76 adli vaka ergen ile (%94,7 erkek- % 5,3 kız) gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) ve Kişisel Veri Formu (KVF) kullanılmıştır. Nicel araştırma teknikleri kullanılarak yapılan çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) programı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçek puanları arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination Of Hopelessness and Emotion Eegulation Judicial Cases Of Teenagers Brought To Child Development Unit Objective: This study aims to hopelessness levels of judicial teenagers and their emotion regulation status. Material and Method: The study has been carried out on 76 judicial cases of teenagers (%94,7 male, %5,3 female) brought to Siverek State Hospital Department of Child Development Unit. Beck Hopelessness Scale, Emotion Regulation scale for Teenagers, and Personal Data form were used as data collection tool. Statistical analyses of the study which was carried out with quantitative research techniques were performed through SPSS 20.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA) program. Pearson Correlation Analysis is used to detect the relationship between scale points.