Finansal performans ve pay senedi getirileri arasındaki ilişkinin çok kriterli karar verme teknikleriyle analiz edilmesi: BİST imalat sanayi alt sektörlerinde ampirik bir uygulama
Analysis of the relationship between financial performance and stock returns with multi-criteria decision-making techniques: An empirical practice in BIST manufacturing industry sectors
  1. Tez No: 631875
  2. Yazar: OSMAN YAVUZ AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, finansal performans ölçümünde kullanılan finansal oranlar ile pay senedi getirileri arasındaki ilişkiyi çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ile analiz etmektir. Bu amaçla, pay senetleri Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan imalat sanayi alt sektörlerinde faaliyet gösteren 179 firmanın 2018 yılına ait 10 adet finansal göstergesi ile pay senedi getirileri kullanılmıştır. Analiz kapsamında, firmalara ilişkin finansal kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesinde objektif ağırlıklandırma yöntemlerinden biri olan Entropi yönteminden buna ilaveten firmaların finansal performanslarının ölçümünde ve finansal başarı sıralamasında ise COPRAS yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarından elde edilen bulgulara göre, Entropi yöntemi kullanılarak belirlenen finansal kriterlere ilişkin önem ağırlıkları sektörler açısından farklılık göstermektedir. Bununla beraber COPRAS yöntemi kullanılarak elde edilen finansal performans sıralaması ile firmaların pay senetlerinden elde etmiş oldukları yıllık % getiri sıralaması arasında ise yalnızca Kimya, Petrol, Kauçuk ve Plastik Ürünler Sektörü, Taşa Toprağa Dayalı Sektör ve Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapım Sektörü için anlamlı sonuçlar verirken diğer sektörler için herhangi bir önem düzeyinde anlamlı ilişkilere rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to analyze the relationship between financial ratios used in financial performance measurement and stock returns with multi-criteria decision making (MCDM) methods. For this purpose, 10 financial indicators for 2018 and stock returns of 179 firms operating in manufacturing industry sub-sectors, whose shares are traded on Borsa Istanbul, are used. Within the scope of the analysis, the Entropy method, which is one of the objective weighting methods in determining the weight of the financial criteria related to the companies are also used in the measurement of the financial performance of companies and the ranking of financial success. According to the findings obtained from the results of the study, the importance weights regarding the financial criteria determined using the Entropy method differ in terms of the sectors. On the other hand, between the financial performance ranking obtained by using COPRAS method and the annual% return ranking obtained by firms' stocks, only significant results for the Chemical, Petroleum, Rubber and Plastic Products Industry, Stone-Based Industry and Metal ware, Machinery and Equipment Making Sector. While giving, no significant relationship is found at any level of importance for other sectors.