Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan reel sektör firmalarının finansal performans ve pay senedi getirileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Ampirik bir uygulama
Evaluation of the relationship between financial performance and share returns of real sector companies included in Borsa Istanbul (BIST) Sustainability Index: An empirical application
- Tez No: 730084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, finansal performans ölçümünde kullanılan finansal değerlendirme ölçütleri ile pay senedi getirileri arasındaki ilişkinin Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri ile analiz edilmesidir. Bu amaçla, pay senetleri Borsa İstanbul'a (BIST) kayıtlı Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 36 reel sektör firmasının 2015-2019 zaman dönemine ait on adet finansal göstergesi ile pay senedi getirileri kullanılmıştır. Analiz kapsamında, firmalara ilişkin finansal değerlendirme kriterlerin ağırlık skorlarının tespit edilmesinde objektif ağırlıklandırma yöntemlerinden biri olan CRITIC yönteminden, firmaların finansal performanslarının ölçümünde ve finansal başarı sıralamalarının elde edilmesinde ise COPRAS ve MABAC yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın ampirik sonuçlarından elde edilen bulgulara göre, CRITIC yönteminden faydalanılarak tespit edilen finansal kriterlere ait ağırlık katsayıları analiz kapsamına alınan dönemler itibari ile yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Buna karşın, COPRAS ve MABAC yöntemlerinden faydalanılarak ulaşılan finansal performans skorları ve bu skorlara bağlı olarak elde edilen başarı sıralamalarının yıllara göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın son kısmında firmaların finansal başarı sıralamaları ile pay senetlerinden elde etmiş oldukları yüzde (%) getiri sıralamaları arasında herhangi bir önem düzeyinde anlamlı ya da anlamsız bir ilişkinin olup olmadığı korelasyon analizi ile test edilmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; 2015-2019 sürecinde firma performansı ile pay senedi getirileri arasında herhangi bir önem düzeyinde anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the relationship between financial evaluation criteria used in financial performance measurement and stock returns using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. For this purpose, ten financial indicators for the 2015- 2019 time period and stock returns of 36 real sector companies whose stocks are included in the Sustainability Index registered in Borsa Istanbul (BIST) were used. Within the scope of the analysis, the CRITIC method, which is one of the objective weighting methods, was used in determining the weight scores of the financial evaluation criteria of the companies, and the COPRAS and MABAC methods were used in the measurement of the financial performances of the companies and in obtaining the financial success rankings. According to the findings obtained from the empirical results of the study, the weighting coefficients of the financial criteria determined by using the CRITIC method vary from year to year as of the periods included in the analysis. On the other hand, it has been determined that the financial performance scores obtained by using COPRAS and MABAC methods as well as the success rankings obtained depending on these scores vary according to years. In the last part of the study, whether there is a significant or insignificant relationship at any importance level between the financial success rankings of the companies and the percent (%) return rankings obtained from the stocks was tested by correlation analysis. According to the results of the correlation analysis; In the 2015-2019 period, no significant relationship is found between firm performance and stock returns at any significance level.