Teknoloji destekli argümantasyon tabanlı öğretimin öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi öz değerlendirmelerine ve kavramsal anlayışlarına etkisi
The effect of technology assisted argumentation based teaching on technological pedagogical content knowledge self assessments and conceptual understandings of teacher candidates
  1. Tez No: 631888
  2. Yazar: SAMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÇAĞRI BİBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın amacı, uygulama öncesinde öğretmen adaylarının dönüşüm geometrisi ile ilgili bilgilerinin ve TPAB öz değerlendirmelerinin hangi düzeyde olduğunu belirlemek, teknoloji destekli argümantasyon tabanlı bir dönüşüm geometrisi öğretiminin, öğretmen adaylarının dönüşüm geometrisi konusundaki akademik başarılarına, TPAB öz değerlendirme düzeylerine, dönüşüm geometrisi konusundaki kavramsal anlayışlarına etkisini araştırmak ve öğretmen adaylarının dönüşüm geometrisi öğretimi sürecinde gerçekleştirilen öğretim uygulamalarına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada iç içe (gömülü) karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda nitel araştırma desenlerinden durum çalışması, nicel boyutunda ise deneysel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma Analitik Geometri-I dersi kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu üçüncü sınıfta öğrenim görmekte olan 43 ortaokul matematik öğretmen adayı oluşturmuştur. Deney grubunda 21 öğretmen adayı, kontrol grubunda ise 22 öğretmen adayı yer almıştır. Veri toplama aracı olarak, uygulama öncesinde ve sonrasında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz-Değerlendirme Ölçeği (TPAB-ÖDÖ), Dönüşüm Geometrisi Başarı Testi (DGBT) kullanılmıştır. Ayrıca, uygulama sonrasında açık uçlu anketler kullanılmış ve her bir gruptan ikişer öğretmen adayı ile görüşmeler yapılmıştır. Uygulama sürecinde, deney grubunda teknoloji destekli argümantasyon tabanlı dönüşüm geometrisi öğretimi, kontrol grubunda ise mevcut öğretim yöntemi ile dönüşüm geometrisi öğretimi gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci haftada 3 ders saati olmak üzere toplam dört hafta (12 ders saati) sürmüştür. Nicel verilerin analizinde, grup içi karşılaştırma yapmak için bağımlı gruplar t testi ve gruplar arası karşılaştırma yapmak için bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. DGBT'den ve görüşmelerden elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Açık uçlu anketlerden elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada, başlangıçta öğretmen adaylarının dönüşüm geometrisi ile ilgili sahip oldukları bilgi birikiminin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. İki grubun başlangıçtaki TPAB öz değerlendirmelerine bakıldığında, AB ve TB dışındaki tüm alt boyutlara ilişkin öz değerlendirmelerinin yüksek düzeyde olduğu, AB ve TB alt boyutlarına ilişkin öz değerlendirmelerinin ise orta düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Uygulama süreci sonrasında, teknoloji destekli argümantasyon tabanlı dönüşüm geometrisi öğretiminin, öğretmen adaylarının bu konudaki akademik başarılarına ve kavramsal anlayışlarına olumlu etkisi olduğu, fakat TPAB öz değerlendirmelerine herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, deney grubundaki öğretmen adaylarının teknoloji destekli argümantasyon tabanlı dönüşüm geometrisi öğretimiyle ilgili görüşlerinin genellikle olumlu, kontrol grubundaki öğretmen adaylarının mevcut öğretim yöntemiyle yapılan dönüşüm geometrisi öğretimiyle ilgili görüşlerinin ise genellikle olumsuz olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Argümantasyon, teknoloji destekli öğretim, dönüşüm geometrisi, teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB), öz değerlendirme
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of knowledges of teacher candidates about transformation geometry and TPACK self-assessment levels, to investigate the effect of a technology-assisted argumentation-based transformation geometry teaching on the academic achievements of teacher candidates on transformation geometry, TPACK self-assessment levels, conceptual understanding of transformation geometry, and to examine the pre-service teachers' opinions about the teaching practices performed during transformation geometry teaching in this research. In the research, the embedded mixed research design was used. While a case study from the qualitative research designs was used in the qualitative part of the research, the pretest-posttest control group the semi-experimental design from the experimental research designs was used in the quantitative part. The research was conducted within the scope of Analytical Geometry-I Course. The study group consisted of 43 secondary school mathematics teacher candidates who are in third grade. The experimental group consists of 21 teacher candidates, while the control group consists of 22 teacher candidates. Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Assessment Scale and Transformation Geometry Achievement Test were used as data collection tools before and after the implementation. In addition, after the implementation, open ended questionnaires were used and interviewed with two teacher candidates from each group. During implementation process, while the experimental group learned the subject of transformation geometry with a technology-assisted argumentation-based teaching, the control group learned the subject of transformation geometry with current teaching method. The implementation was performed for 3 hours in a week and 4 weeks (12 hours) in total. In the analysis of quantitative data, dependent groups t test was used to make intra-group comparisons and independent groups t test was used to compare between groups. Descriptive analysis technique was used in the analysis of qualitative data obtained from DGBT and interviews. Qualitative data obtained from open ended questionnaires were analyzed by content analysis method. At the beginning the research, it was seen that teacher candidates' knowledge about transformation geometry was low level. When the TPACK self-assessments of the two groups were analyzed, it was understood that the self-assessments of all sub-dimensions except content knowledge and technology knowledge were high level, and the self-assessments of the content knowledge and technology knowledge sub-dimensions were medium level. After the implementation process, it was concluded that technology-assisted argumentation-based transformation geometry teaching effected positively the academic achievement and conceptual understanding of teacher candidates on this subject, but did not effect TPACK self-assessments. In addition, it was determined that the opinions of the teacher candidates in the experimental group about the technology-assisted argumentation-based transformation geometry teaching were generally positive, while the opinions of teacher candidates in the control group about the transformation geometry teaching with the current teaching method were generally negative. KEYWORDS: Argumentation, technology assisted teaching, transformation geometry, technological pedagogical content knowledge (TPACK), self-assessment