Yerli turistlerin yeşil otellere yönelik düşünceleri ve kalma niyetlerini etkileyen faktörler: Antalya ilinde örnek bir araştırma
Factors that affect the thoughts and the stayin intentions of local tourists on green hotels: An example research in Antalya
- Tez No: 631927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Antalya ilinde 4, 5 ve Turizm İşletme Belgeli otellerde konaklayan yerli turistlerin çevre dostu otellere yönelik tutumlarının, çevre dostu otel algılarının ve çevre dostu otelde kalma niyetleri arasındaki ilişkilerin incelemesi amaçlanmıştır. Ayrıca, yerli turistlerin demografik özellikleri ile çevre dostu otellere yönelik tutumları, çevre dostu otel algıları ve çevre dostu otelde kalma niyetleri arasındaki ilişkiler de ele alınmıştır. Çalışma, açımlayıcı araştırma desenine göre şekillendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 4, 5 ve Turizm İşletme Belgeli otellerde, 2019 yılının ikinci yarısında konaklayan 406 yerli turist oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Çevre Dostu Otellere Yönelik Tutum Ölçeği', 'Çevre Dostu Otel Algısı Ölçeği' ve 'Çevre Dostu Oteli Tercih Etme Ölçeği' kullanılmıştır. Bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, betimsel analiz, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılarak veriler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, araştırmada yer alan yerli turistlerin; Bilinç ve beklenti, duyarlılık, geri dönüşüme yönelik inanç, çevre dostu faaliyetlerde bulunmaya istekli olma, genel tutum, çevre dostu otel algısı ve çevre dostu otel tercih etme niyeti algıları yüksek düzeyde, daha fazla ödeme isteği ve değer algıları ise orta düzeyde bulunmuştur. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, konaklanan otel türü ve algılanan ekonomik gelir düzeyi değişkenlerinin yerli turistlerin çevre dostu otellere yönelik tutumları ve kalma niyetleri üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Yerli turistlerin çevre dostu otellere yönelik duyarlılıklarının bu otellerde kalma niyetlerini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relations of among the attitudesof local tourist towards environmentally friendly hotels, their perceptions of environmentally friendly hotels and their intentions of staying in an environmentally friendly hotels which has 4, 5 and Tourism Operation Certificate hotels in Antalya. In addition, the relations between the demographic characteristics of local tourists and their attitudes towards environmentally friendly hotels, perceptions of environmentally friendly hotels and intentions to stay in an environmentally friendly hotel were also discussed.The research was shaped according to the causal comparison and correlational research pattern.The study group of the study consisted of 406 domestic tourists staying in hotels with 4, 5 and Tourism Operation Certificate hotels in the second half of 2019.The Attitude Scale for Eco-Friendly Hotels, the Eco-Friendly Hotel Perception Scale and the Eco-Friendly Hotel Turnover Intent Scale were used as data collection tools.Data were analyzed using independent sample t test, one way variance analysis, descriptive analysis, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis.According to the results obtained, the local tourists involved in the research; The perceptions of consciousness and expectation, sensitivity, belief in recycling, willingness to engage in environmentally friendly activities, general attitude, perception of environmentally friendly hotel and intention to choose an environmentally friendly hotel were found to be high, and more willingness to pay and perceive value.It was observed that the variables of gender, age, education, accommodation type and perceived economic income level had an effect on the local tourists' attitudes towards environmentally friendly hotels and their intention to stay.It has been determined that the sensitivity of local tourists towards environmentally friendly hotels positively affects their intention to stay in these hotels.