Yeşil otellerin turist ve çevre üzerindeki algısı Muğla ili örneği
The sense of green hotels on tourists and environment example of Muğla province
  1. Tez No: 673961
  2. Yazar: HASAN HAMZAÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ekolojik dengenin bozulması ve doğal kaynakların azalması nedeniyle çevreye duyarlı insanların sayısının hızla artmasında etken olmuştur. Türkiye'deki turizmin gelişmesinde önemli bir yere sahip olan çevreye duyarlı yeşil yıldızlı otellerin çoğalması hızla artmaktadır ve güncelliğini korumaya devam etmektedir. Yeşil yıldız sertifikalı otellerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulaması zorunlu olan çevreye duyarlı eylem planı otel işletmelerinin yapılarını değiştirmiştir. Bu projenin temel amacı; toplumu ve işletmeleri çevreye duyarlı olmaları konusunda teşvik edebilmek olarak belirlenmiştir. Literatüre katkıda bulunabilmek için bu doktora tezinde; yeşil otellerin performansının turist ve çevre üzerindeki algısı ele alınmıştır. Muğla bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denetimi altında faaliyet gösteren ve yeşil yıldız sertifikasına sahip bulunan toplam 15 otel bu çalışmaya destek olmuştur. Bu otellerde konaklayan turistlere anket uygulaması yapıldıktan sonra 617 ankete ulaşılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak yüz yüze anket araştırma yöntemi kullanılmıştır. Anket formları, otellerin yönetiminden internet aracılığı ile yazılı izin alınmak sureti ile ve onların kontrol ve denetimleri altında turistlere doldurtularak, toplanıp kargo ile geri gönderilmiştir. Elde edilen verilere açıklayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, karşılaştırma testleri, korelasyon analizi ve ki-kare testleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda yabancı turistlerin yerli turistlere göre yeşil yıldız sertifikalı oteller üzerindeki algısı daha bilinçli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of corruption of ecological and reduction of natural resources it has affected on increasing numbers in environment sensible people. Green Star Hotels that has major role in development of tourism in Turkey is rapidly growing and they are keep protecting their own actuality. Environment sensitive action plan obligated by Ministry of Culture and Tourism that Green Star Hotels has to apply has changed form of hotel managements. Fundamental aim of my this Project is determined as to making society and businesses sensitive in environment. To make a contribution to the literature, in this phd thesis; the sense of the performance Green Star Hotels on tourists and the environment was dealt. In Muğla area, 15 hotel which has Green Star certificate that Works under control of the Ministry of Culture and Tourism supported this work. 617 survey were reached after the survey application was made to the tourists staying in these hotels. In this research face to face poll research technique was used as data collection tool. Survey forms via having taken online permission from hotels managements and under their control and governance, having been filled to tourists, was sent back with gathered Cargo. In this direction, Statical Analysis Methods such as explanatory Factor Analysis, Reliability Factor Analysis, Frequency Analysis, Corerelation Analysis, Chi-Square Test, and Multiple Group Analysis were used. At the conclusion of the research it is dedected that foreign tourists sense on Green Star Hotels are more conscious than the local tourists.