Meşcere hacım artımının tayininde kullanılan tek ölçü yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the temporary measurement methods for the determination of stand volume increments
  1. Tez No: 631991
  2. Yazar: AHMET YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN AKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, meşcere hacım artımının tayininde kullanılan tek ölçü yöntemlerinden Meyer'in enterpolasyon yöntemi, direk yöntem , hacım artım yüzdesi yöntemi, meşcere projeksiyon tablosu yöntemi ve geçiş süresi yöntemi karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, bilgisayarın ormancılık alanındaki kullanımına a it bir örnek vermektir. Yöntemlerin karşılaştırılmasında kullanılan veriler 51 deneme alanına aittir. Meşcere hacım artımlarını bu verilere göre hesaplamak için, FORTRAN IV ve FORTRAN 77 programlama dilleri kullanılarak bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlara Friedman testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Meyer's interpolation method, direct method, volume increment percentage method, stand projection table method, and transition time method was compared among the temporary measurement methods used in the determination of stand volume increment. The purpose of this study is to give an example of using computer programming in forestry. The data used in the comparison of methods belong to 51 sample plots. A computer program has been prepared using the FORTRAN IV and FORTRAN 77 programming languages to calculate stand volume increments according to these data. Friedman's test was applied to the obtained results.