Meşrutiyet Dönemi Türkçe siyer yazıcılığı üzerine bir inceleme
Turkish siyer (Life of prophet) writing during the Constitutional era
- Tez No: 632054
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
19. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde siyasî, iktisadî, sosyal, kültürel ve ilmî anlamda yeniliklerin yaşandığı bir dönemdir. Bu değişim, tarih yazıcılığında da kendini göstermiştir. Batı'da bilgi anlayışında yaşanan değişim ve tarih yazımında kullanılan yeni metotlar çerçevesinde Türk aydını da kendi tarih algısını inşa etme girişiminde bulunmuştur. Bu itibarla umumi tarihler veya Osmanlı tarihleri yazıldığı gibi İslam Tarihi sahasında da eserler verilmiştir. Bu dönemde yetişen müellif ve muharrirlerden bazıları yenilik arayışlarını takip ederken bazısı da geleneğe sahip çıkma sâikiyle hareket etmiştir. Bu doğrultuda telif ettikleri eserlerde farklı Peygamber tasavvurlarına rastlanmaktadır. Siyer yazıcılığına uyarlanan bilimsel metotlar neticesinde dilde, üslupta, muhtevada ve kaynak kullanımında dönüşüm meydana gelmiştir. Bununla birlikte siyer yazıcılığı, dönemin siyasî ve sosyal meseleleri etrafında bir meşrûiyet aracı olarak kullanılmıştır. Bu araştırma, Meşrutiyet dönemi siyer yazıcılığında meydana gelen değişimi konu edinmektedir. Bu meyanda, Düzceli Yusuf Suad'ın Akvemü's-Siyer, İzmirli İsmail Hakkı'nın Siyer-i Celîle-i Nebeviyye ve Celal Nuri'nin Hâtemü'l-Enbiyâ adlı eserleri üzerine bir incelemede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a period of innovations in terms of political, economic, social, cultural and scientific areas in the Ottoman Empire. These innovations have also manifested themselves in historiography. Turkish intellectuals also attempted to build their perception of history within the framework of the paradigm shift in the West and new methods used in the field. In this respect, Islamıc History was the subject of new studies as well as General Histories or Ottoman History. While some authors of this period kept pace with the innovations, some chose to stick with the tradition. Accordingly, their studies include different perceptions about prophets. As a result of scientific methods adapted to Islamic history writing, a transformation occurred in language, style, content and use of resources. However, Islamic historiography was used as a legitimacy mechanism about the political and social issues of the time. This research focuses on the change that occurred in Islamic historiography in the Constitutional Period. In this regard, this study examines Düzceli Yusuf Suad's Akvemü's-Siyer, İzmirli İsmail Hakkı's Siyer-i Celîle-i Nebeviyye, and Celal Nuri's Hâtemü'l-Enbiyâ.