İstanbul mimarisinde sanatkâr imzaları (1800-1923)
Artist signatures in İstanbul architecture (1800-1923)
  1. Tez No: 632088
  2. Yazar: KUBİLAY ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLHAMİT TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 825
Özet
Bir sanat eserinin kim ya da kimler tarafından meydana getirildiğini, hangi kültürel çevreye ait olduğunu ve hangi ekol ile üslup içerisinde bulunduğunu anlayabilmek adına sanatkâr imzaları önem arz etmektedir. Bu imzalar aynı zamanda sanatkârın duygu dünyasının, dünya görüşünün ve sanatının özgünlüğünün bir simgesi gibidir. Bu tez çalışmasında, Osmanlı Devleti'nin son döneminde mimari alanında sanatkâr imza geleneğinin yeri ve önemi araştırılmıştır. Bu doğrultuda başkent İstanbul temel alınarak dönemin idari yapılanmasından hareketle Suriçi, Galata, Eyüp ve Üsküdar'daki sanatkâr imzaları incelenmiştir. Saha araştırması ve literatür taraması ile belirtilen bölgelerdeki mimar, mühendis-mimar, müteahhit, hattat, kâşî ve taşçı imzaları ulaşılabildiği kadarıyla tespit edilmiştir. Araştırmada, bu sanatkârların kimi zaman bireysel kimi zaman ise kolektif çalıştıkları, imzalarında kendileri için önemli gördükleri hususlarda bilgiler verdikleri ve zamanla üslup değişikliklerine gidebildikleri görülmüştür. Her bir sanatkârın eserinin üzerine bıraktığı imza ile sanatını gelecek dönemlere taşıdığı, aynı zamanda bir imza geleneğinin oluşmasına katkı sağladığı ve böylece oluşan sanatkâr imza geleneğinin kalıcılık adına Osmanlı sanatında önemli bir yeri olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Artist's signatures are vital to defining the creature of the artwork, which cultural environment they belong to, and to which school and style they are related. These signatures are also symbols of the artist's feelings, worldview and authenticity of their art. In this thesis, status and importance of the artist's signature tradition in the field of architecture was studied in the last period of the Ottoman State. In this regard, based on the capital Istanbul, the signatures of artists in Suriçi, Eyüp, and Üsküdar are inspected according to administrative structure. By field study and literature research, signatures of architect, engineer-architect, contractor, calligrapher, tile master and stonemason in the mentioned region are determined as much as possible. In this research, it was observed that these artists worked sometimes individually and from time to time collectively, in their signatures they give some information about the topics, they found important for their selves, and it was seen that they could change their styles over time. It has been concluded that each artist carries their art with the signature they leaves on their art and in the meantime contributes to the establishment of signature tradition which has a prominent place in the Ottoman Art under for the purpose of permanence.