Kamusal haber kanallarına ait kurumsal web sitelerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the corporate web sites of public news channels
  1. Tez No: 632087
  2. Yazar: GULGUN ABBASBAYLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEZCAN ÖZKAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dijital teknolojilerde yaşanan ilerlemeler artık dijital platformları hayatın bir parçası haline getirmiştir. Hayatın her alanına etki eden bu gelişmeler medya sektöründe de köklü değişimlere neden olmuş, geleneksel medya artık yerini yeni medya adı verilen bir anlayışa bırakmıştır. Yeni medya geleneksel medyadan farklı olarak kullanıcıyla karşılıklı etkileşime olanak sağlayan, haber akışının oldukça hızlı ve kolay olduğu bir habercilik anlayışını tanımlamaktadır. Bu nedenle özellikle etkileşim unsurları noktasında yeni medya geleneksel medyadan ayrışmaktadır. Bu çalışma temel olarak kamu hizmeti yayıncılığının yeni medyaya entegrasyonu üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalışmada temel olarak uluslararası ölçekte faaliyet gösteren 6 farklı devlet kanalının haber sitesi incelenerek karşılaştırmalı bir analiz yapılmaktadır. Bu kapsamda yeni medyanın etkileşim unsurları olan dijitalleşme, etkileşimlilik, çoklu ortam ve hipermetinsellik özelliklerinden yola çıkılarak çalışmanın amacına uygun şekilde belirlenen 17 kriter doğrultusunda nitel bir içerik analizi temelinde internet sitelerinin çözümlemesi yapılmaktadır. Çalışmanın bulguları genel olarak incelenen tüm haber sitelerinin birçok noktada yeni medyaya uyum sağladığını göstermektedir. Sonuçlar yeni medyanın ayırt edici özellikleri çerçevesinde değerlendirildiğinde ise bu kanallar arasında kamu hizmeti yayıncılığının lokomotifi olarak görülen BBC'nin özellikle bir adım önde olduğu ancak çalışmaya konu olan diğer haber kanallarının da aralarındaki birtakım farklılıklara rağmen yeni medyaya entegrasyonu noktasında başarılı oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Advances in digital technologies have made digital platforms a part of life. These developments, which affect all areas of life, have caused radical changes in the media sector, and traditional media has now been replaced by a new approach called new media. New media, unlike traditional media, defines a approach of journalism that enables interaction with the user and where the news flow is very fast and easy. For this reason, new media differs from traditional media especially in terms of interaction elements. This study focuses mainly on the integration of public service broadcasting into new media. In the study, a comparative analysis is made by analyzing news portals belonging to 6 public service broadcasters operating mainly on an international scale. In this context, internet sites are analyzed on the basis of a qualitative content analysis based on 17 criteria determined in accordance with the purpose of the study based on the digitalization, interactivity, multimedia and hypertextuality features, which are the interaction elements of the new media. The findings of the study show that all news sites examined in general have adapted to the new media at many points. When the results are evaluated within the framework of the distinctive features of the new media, the BBC, which is seen as the locomotive of public service broadcasting among these channels, is especially one step ahead. However, it can be said that other news channels that are the subject of the study are successful in terms of their integration into the new media, despite some differences.