Koroner arter hastalarına verilen eğitimin hastalık yönetimine etkisi
The effect of education on disease management given to coronary artery patients
- Tez No: 632138
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Koroner arter hastalığı; gerekli korunma önlemleri alınmadığında yaşamı tehdit eden kronik bir hastalıktır. Bu nedenle önerilen tedavi ve yaşam tarzı değişikliklerine uyum hastalığın seyrinin kötüleşmemesi açısından önemlidir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı koroner arter hastalarına akademisyen hemşire tarafından verilen eğitimin hastalık yönetimine etkisinin belirlenmesidir. Randomize kontrollü ve yarı deneysel olarak planlanan araştırma Eylül 2018-Mart 2020 tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki bir devlet hastanesinin kardiyoloji kliniğinde yatarak tedavi gören ve koroner arter hastalığı tanısı konan hastalarla yürütüldü. Çalışmaya alınacak olan hasta sayısı güç analizi ile belirlendi ve örnekleme 58 hasta (müdahale grubu=30, kontrol grubu=28) alındı. Veriler bireysel bilgi formu ve uyum soru formu (USF) ile toplandı. Uyum soru formundan alınan puanın artması uyum düzeyinin arttığını göstermektedir. Çalışmanın başlangıcında tüm hastalara bireysel bilgi formu ve USF uygulandı. Müdahale grubundaki hastalara 0. 2. 4. 8. ve 12. haftalarda eğitim verildikten sonra, tüm hastalara USF tekrar uygulandı. Çalışmanın sonunda kontrol grubuna da eğitim verildi. Verilerin analizinde frekans, mann-whitney U test, independent t-test, paired sample test, wilcoxon test ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is a life-threatening chronic disease when necessary preventive measures are not taken. Therefore, compliance with the recommended treatment and lifestyle changes is important in order not to worsen the course of the disease. Accordingly, the purpose of this study is to determine the effect of education provided by academic nurse to patients with coronary artery disease on disease management. The study, which was planned as a randomized controlled and semi-experimental study, was conducted between September 2018 and March 2020, with patient diagnosed coronary artery disease and inpatient in the cardiology clinic of the State Hospital Southeastern Anatolia Region. The study was carried out the number of patients to be included in the study was determined by power analysis and 58 patients (intervention group = 30, control group = 28) were included in the sample. The data were collected by personal information form and compliance questionnaire (CQ). The increase in the score obtained from the compliance scale indicates that the compliance level increased. At the beginning of the study, personal information form and CQ were applied to all patients. After education was given to patients in the intervention group at 0, 2, 4, 8 and 12 weeks, CQ was re-administered to all patients. At the end of the study, education was given to the control group. Frequency, mann-whitney U, independent t, paired sample, wilcoxon and chi-square tests were used to analyze the data.