İşitme kayıplı bireylerde, gürültü ve reverberasyonun uzaysal algı üzerine etkisi.
The effect of noise and reverberation on spatial perception in individuals with hearing loss
  1. Tez No: 632150
  2. Yazar: HALİDE ÇETİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uzaysal oryantasyon; günlük hayat içinde nerede olduğumuzu, ne yöne gittiğimizi, çevresel bilgilerin neler olduğu, bunlara göre vücudumuzu nasıl organize ederek, yaşamsal faaliyetleri ve işitsel organizasyonu içeren yürütücü bir işlevdir. Görme ve işitme duyusu ile doğrudan bağlantılıdır ve bu sistemlerle karmaşık ilişkiler kurarak, öğrenmeye dayalı olarak, tüm yaşam boyunca kullanılan bir beceridir. Çalışmamızda amacımız, koklear implant kullanıcısı bireylerin, sessiz, gürültülü ortam ve yankı birlikte olduğu durumlarda, yön tayini ve işitsel performanslarını karşılaştırarak, gürültü ve yankının kullanıcıların üzerindeki etkilerini görmeye çalışmaktır. Çalışmamıza çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybı olan, 18 kadın, 16 erkek bilateral CI kullanıcısı dahil edilmiştir. Deneklerin yaş aralığı, 8 yaş 4 ay ile 10 yaş 11 aydır. Tüm deneklere, immitansmetrik/odyolojik testler, dil gelişim testi (Tifaldi, Alıcı/ifade edici dil testi skoru 7 yaş ve üzeri olanlar), gürültüde yön tayin etme, reverberasyonda yön tayin etme, gürültü ve reverberasyonda yön tayini testleri uygulanmıştır. Deneklerin, sessiz durumda yön tayininde genelde zorlanmadıkları fakat özellikle gürültünün SNR-10 dB ve reverberasyonun 06, 09 sn olduğu durumlarda ara açıları (135º, 225º, 315º) lokalize etmede anlamlı düzeyde zorlandıkları gözlenmiştir (p≤ 0,005). Çalışmamızın sonucunda, özellikle okul gibi gürültülü ve yankılı ortamlarda, işitme kayıplı bireylerin yoğun zorluklar yaşayacağı, bu çevresel koşullarda yardımcı dinleme cihazlarını kullanmalarının akademik gelişimleri açısından olumlu katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Spatial orientation is an executive function which includes vital activities and auditory organisation according to daily bodily movements, directionality and environmental information. It is directly linked to the vision and hearing and used throughout life, building complex relationships with these systems, based on learning. Our purpose in our study is to try to see the effects of noise and reverberation on the users by comparing the localization and auditory performances of the cochlear implant user individuals in a silent, noisy environment and reverberation. In our study, 18 female and 16 male bilateral CI users with profound sensorineural hearing loss were included. The age range of subjects was 8 years 4 months and 10 years 11 months. All subjects were subjected to immitancemetric/audiological tests, language development test (Tifaldi, Receptive/expressive language test score 7 years and above), localization determination in noise, localization determination in reverberation, localization determination tests in noise and reverberation. It was observed that the subjects did not have difficulty in determining the direction in silent condition, but they had a significant difficulty in localizing the 135º, 225º, 315º angles especially when the noise was SNR-10 dB and the reverberation was 06, 09 sec. (p≤ 0.005). As a result of our study, it is thought that individuals with hearing loss will experience intense difficulties, especially in noisy and reverberant environments such as schools, and using assistive listening devices in these environmental conditions will contribute positively to their academic development.