Sıçanlarda steroidin indüklediği femur başı osteonekrozu üzerine timokinon'un etkisi
Protective effects of thymoquinone on steroid-induced osteonecrosis of the femoral head in rats
  1. Tez No: 632173
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH DAŞCI
  3. Danışmanlar: UZMAN ENDER ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Timokinon (TQ), Nigella Sativa (Çörek otu) bitkisinden izole edilmiş aktif bir bileşendir. Bu tez çalışmasında sıçanlarda steroid ile indüklenmiş femur başı osteonekroz (FBON) modelinde, TQ tedavisinin antioksidan, anti-apoptotik, osteoblastik ve hipolipidemik etkilerinin radyolojik, biyokimyasal, histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 24 adet Sprague-Dawley cinsi genç-erişkin erkek sıçan randomize olarak dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna dört hafta süresince oral yoldan salin solüsyonu verildi. TQ grubuna dört hafta oral TQ (10 mg/kg/gün) uygulandı. LPS/MPS ve LPS/MPS+TQ grubunda FBON modeli için Lipopolisakkarit (LPS) (20 µg/kg) ve Metilprednizolon (MPS) (40 mg/kg) enjeksiyonları uygulandı. LPS/MPS+TQ grubunda FBON indüklenmesi ile beraber her gün ve günde bir kez oral TQ (10 mg/kg/gün) uygulandı. Tüm sıçanlara dördüncü haftanın sonunda genel anestezi altında intrakardiyak kan alma ve sakrifikasyon işlemi uygulandı ve sağ femurları cerrahi olarak çıkartıldı. Ayrılan serumlarda biyokimyasal inceleme için ELISA yöntemi ile ölçüm yapıldı. Çıkarılan tüm kemik dokularına mikro-BT görüntülemesi yapıldı. Ardından femur başı kemik dokularına histopatolojik, histomorfometrik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı. Bulgular: Mikro-BT değerlendirmesinde LPS/MPS+TQ grubunda; LPS/MPS grubuna göre daha yüksek BMD, daha düşük porozite, Tr. Sp ve Tr. Sep verileri elde edildi. Histopatolojik incelemede osteonekroz; LPS/MPS grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede artarken, LPS/MPS+TQ grubunda anlamlı derecede düştüğü tespit edildi (P = 0,0077). LPS/MPS grubunda kemik iliğinin normal morfolojisini kaybettiği, hematopoetik hücrelerin sayısının azaldığı görüldü. Bunlara nekroz ve hemorajinin eşlik ettiği ve bazılarında trombus varlığı belirlendi. LPS/MPS+TQ grubunda kemik iliğinin normal morfolojisini koruduğu, hematopoetik hücre sayısının arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Thymoquinone (TQ) is an active ingredient isolated from the Nigella Sativa (Nigella) plant. In this thesis study, it was aimed to evaluate the antioxidant, anti-apoptotic, osteoblastic and hypolipidemic effects of TQ therapy on the steroid-induced osteonecrosis of the femoral head (ONFH) model in rats in terms of radiological, biochemical, histopathological, histomorphometric and immunohistochemical aspects. Materials and Methods: A total of 24 Sprague-Dawley young-adult male rats were randomly divided into four groups. Saline solution was administered orally to the control group for four weeks. TQ group was administered TQ (10 mg / kg / day) orally for four weeks. Lipopolysaccharide (LPS) (20 µg / kg) and Methylprednisolone (MPS) (40 mg / kg) injections were applied to establish ONFH model in LPS / MPS and LPS / MPS + TQ groups. After the establishment of ONFH in LPS / MPS + TQ group, oral TQ (10 mg / kg / day) was administered once daily. All rats underwent an intracardiac blood collection and sacrificed under general anesthesia at the end of fourth week, and right femurs were surgically removed. Analysis was carried out by ELISA method for biochemical examination in the serum. Micro-CT imaging was performed on all bone tissues removed. Then, histopathological, histomorphometric and immunohistochemical examinations were performed on the paraffin sections of femoral head. Results: In micro-CT evaluation, a higher BMD and lower porosity, Tr. Sp and Tr. Sep data were detected in LPS / MPS + TQ group compared to LPS / MPS group. In histopathological examination, it was found that osteonecrosis increased significantly in LPS / MPS group compared to other groups but decreased in LPS / MPS + TQ group (P = 0.0077). The bone marrow was observed to lose its normal morphology, and the number of hematopoietic cells decreased in LPS / MPS group. These were accompanied by necrosis and hemorrhage, and the thrombus was determined in some of rats. In LPS / MPS + TQ group, it was observed that the bone marrow preserved its normal morphology and the number of hematopoietic cells increased.