Üniversite öğrencilerinde sigara kullanan ve kullanmayanların erken dönem uyum bozucu şemalar ve ebeveynlik biçimleri açısından karşılaştırılması
Comparison of smoking and non-use of university students in terms of early compliance hardware diagrams and parental formats
- Tez No: 632197
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA, DOÇ. DR. MUHAMMED AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde sigara kullanan ve kullanmayan gruplar arasında karşılaştırma yapılarak, erken dönem uyum bozucu şemalar ve ebeveynlik biçimleri arasında anlamlı fark ortaya çıktığını tespit etmektir. Sigara kullananlar özelinde nikotin bağımlılığı ile şemalar, ebeveynlik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmaya, G. Power analizi yöntemine göre belirlenen 290 kişi katılmıştır. Araştırmanın amacı ve içeriğinin anlatıldığı, araştırmaya gönüllü olarak katılımın sağlandığını belirten bilgilendirilmiş onam formu, katılım sonrası bilgi formu, demografik bilgi formu, Young Şema Ölçeği, Young Ebeveynlik Ölçeği veri toplama araçları olarak sigara kullanan ve kullanmayan tüm katılımcılara uygulanmıştır. Sigara kullananlarda Fagerström Nikotin Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, pearson korelasyon yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, sigara kullanan katılımcıların %51,7'si kadın, %48,3'ü erkektir. Katılımcıların yaş ortalamaları 22,42±2,78'dir. Sigara kullanmayan katılımcıların %49,7'si kadın, %50,3'ü erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 22,42±4,16'dır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is determining if there is significant difference between parenthood types and maladaptive schemas by comparing the smokers and non-smokers among university students. Within the smoker groups it is aimed to reveal the relationship between nicotine addiction, schemas and parenthood types. 290 participants determined by G. Power analyse method were included to this research. Inform consent forms which explain the scope of the research for voluntary participation, demographic information form, Young Schema Scale, Young Paranthood Scale were distrubuted to all somer and non smoker participants and used for data collection. Apart from all these, Fagerström nicotine addiction scale was used for smoker groups. Data was analyzed by t-test, pearson correlation. Of the smoker participants.51,7% are women and 48,3% are men and the average age of is 22,42±2,78. Of the non smoker participants 49,7% are women, 50,3% are men and avreage age is 22,42±4,16.