Üniversite öğrencilerinde kripto para kullanım sıklığı, kripto para kullanımı ile erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi ilişkisi
The relationship between use of cryptocurrency with adult attention deficit hyperactivity disorder symptoms, quality of life and SLEEP quality, frequency of cryptocurrency use among university students
  1. Tez No: 799349
  2. Yazar: AHMETHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Kripto para ticareti gelişen teknoloji ve kullanım kolaylığıyla son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bir finansal yatırım aracı ve ticaret türü olmakla beraber kripto para ticaretinin kumar oynama ve patolojik ticaret ile benzerlikleri, kripto para kullanımının potansiyel bir davranışsal bağımlılık olabileceğine işaret etmektedir. Bu çalışmada kripto para kullanımının daha önce davranışsal bağımlılıklarla ilişkisi karşılaştırılan DEHB belirtileri, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma HMKÜ öğrencileri arasında 921 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcılar çevrimiçi anket yöntemi ile sosyodemografik veri formu, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Formu, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'ni yanıtladılar. Kripto para kullanıcıları ek olarak Sorunlu Kripto Para Ticareti Ölçeği'ni yanıtladı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Cryptocurrency trading has become widespread in recent years with developing technology and ease of use. Although it is a financial investment tool and a type of trading, the similarities of cryptocurrency trading with gambling and pathological trading indicate that use of cryptocurrenciy can be a potential behavioral addiction. In this study, it was aimed to investigate the relationship between the use of cryptocurrencies with ADHD symptoms, quality of life and sleep quality, which were previously compared with behavioral addictions. Methods: The study was carried out with 921 participants among HMKU students. All participants answered the sociodemographic data form, Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale, 36-Item Short Form Survey and Pittsburgh Sleep Quality Index using the online questionnaire method. Cryptocurrency users additionally responded to Problematic Cryptocurrency Trading Scale.