Design and fabrication of pressure sensors from thermoplastic elastomer based nanocomposites
Termoplastik elastomer esaslı nanokompozitlerden basınç sensörlerinin tasarım ve üretimi
- Tez No: 632208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AYLİN KARAHAN TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Polimerler uygulama alanı fark etmeksizin yaygın olarak kullanılan malzemelerdir. Bunun en önemli sebebi ise ayarlanabilen elektriksel, mekanik, termal ve optik özellikere sahip olmalarıdır. Ticari olarak kullanılan polimerlerin çoğu elektriksel olarak yalıtkan özellik göstermektedir. Fakat, bu özelliğe sahip olmaları iletken sistemlerde kullanımlarını sınırlandırmamaktadır. Karbon siyahı, karbon nanolifleri, karbon nanotüp, grafen ve bunların türevleri gibi iletken dolgu maddelerinin ilavesi ile iletken polimer nanokompozitler üretilebilmektedir. Bu dolgu maddeleri farklı iletkenliklere sahip en çok kullanılan karbon esaslı malzemelerdir. Çalışmada, esnek basınç sensörleri üretmek amacı ile elektriksel iletkenlikleri ayarlanabilen, karbon siyahı, buhar biriktirme yöntemi ile üretilmiş karbon nanolifleri ve indirgenmiş grafen oksit dolgu malzemeleri ve termoplastik elastomer bir matris kullanılmıştır. Üretilen iletken nanokompozit malzemelerinin morfolojik, elektriksel ve elektromekanik karakterizasyonu yapılarak etkin çalışma aralıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymers are one of the most commonly used materials regardless of the application area because of their tunable properties such as electrical, mechanical, thermal, and optical. Most of the commercial polymers are electrically insulating, on the other hand, it does not restrict the usage of these insulating polymers in conductive systems. With the addition of conductive fillers such as carbon black (CB), carbon nanofibers (CNFs), carbon nanotubes (CNTs), graphene and their derivatives, conductive polymer nanocomposites can be produced. These are the most common carbon-based conductive nanofillers with different conductivity values. In the study, to obtain tunable electrical conductance CB, vapor grown CNFs and reduced graphene oxide were used with thermoplastic elastomer matrix in order to fabricate flexiblepressure sensors. With the morphological, electrical, and electromechanical characterization, the working range of the conductive polymer nanocomposites was determined.