Avrupa Birliği'nin Akdeniz politikasında Türkiye'nin yeri ve rekabet gücü
  1. Tez No: 63221
  2. Yazar: HAKAN GÖREGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Küreselleşme fikri çerçevesinde dışa açılma yönünde önemli adımlar atan Türkiye aynı zamanda bölgesel bütünleşme ve işbirliği hareketleri içinde de yer almıştır. Genişleyen Avrupa Birliği'nin özellikle Akdeniz bölgesinde ki ülkelerden İspanya, Yunanistan ve Portekiz'i de üyeliğe almasıyla aynı bölgede bulunan Türkiye, dış ticaretinin büyük bir kısmım gerçekleştirdiği Birliğin bu yönelişinden rahatsızlık duymaya başlamıştır. Türkiye bu pazara üye olmasa da, pazar payım artırmak yada en azından korumak için birtakım kararlar almak durumundadır. Bu kararlan alırken, Akdenizli üyelerin durumunu da yeniden gözden geçirmek ve rekabet edebilirlik derecesinin hangi düzeyde olduğunu tesbit etmek zorundadır. Bu çerçevede Birinci Bölüm'de Türkiye' nin AB'ne yapmış olduğu ihracatlarda İspanya, Yunanistan ve Portekiz'le, hangi sektör ve mal gruplarında ne derece benzeştiği Benzerlik İndeksleri kullanılarak hesaplanmıştır. İkinci Bölüm'de ise Türkiye'nin AB karşısında rekabet edebileceği mal gruplarının neler olabileceği ve özellikle ihracat benzerliğinin yüksek olduğu mal gruplarında İspanya, Yunanistan ve Portekiz karşısında karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olup-olmadığı sorusuna, AKÜ (Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük) indeksleri kullanılarak cevap aranmıştır. Benzerlik indekslerinde 1981-93, AKÜ indekslerinde ise 1993 yılı SITC-Rev.3 verileri kullanılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'nin AB'ne yapmış olduğu ihracatlarda İspanya ile daha çok tarım, Portekiz ile sanayi ve Yunanistan ile hem tarım hem de sanayi sektöründe bir benzeşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Benzeşmenin yüksek olduğu mal grupları ki bunlar“Giyim eşyaları ve bunların aksesuarları”,“Diğer tekstil iplikleri ve kumaşlar”ile“Meyveve sebzeler”dir. Türkiye'nin AB'ne yaptığı ihracat içinde bu mal gruplarının toplam payı %70'in üzerindedir. Yine bu mal gruplarından AB'ne yapılım ihracatlarda Türkiye, söz konusu bu ülkeler karşısında karşılaştırmalı üstünlüğe ve AB içerinde de yüksek rekabet gücüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has shown a tremendous improvement in liberalization in the way of globalization. In addition, Turkey has not failed to be integrated into the movements of worldwide localization and cooperation. With the membership of such Mediterranean countries as Spain, Greece and Portugal into the EC, the EC has expanded its area of operations being a Mediterranean country and carrying out its foreign trade with the EC, Turkey has most of been having some concerns about this expansion. Although Turkey isn't a member of the EC, she needs to increase her export share in the market or at least keep it. To be able to do this, Turkey needs to investigate the position of the mentioned Mediterranean countries in the EC and assess her power of competition with these competitors. In Section 1, the similarity of export of Turkey for certain groups of goods and sectors to EC against Spain, Greece and Portugal was accounted by using similarity indexes. In Section 2, to find the answers of questions of what the groups of goods are to make competition between Turkey and EC and especially whether the Turkey have an advantage on the high export similarity of the groups of goods with respect to Spain, Greece and Portugal, Revealed Comperative Advantage(RCA) indexes were used. SITC-Rev.3 has been used for similarity indexes(from 1981 to 1993) and RCA indexes(for 1993). As a result it is possible to say that export of Turkey to EC has similarities with Spain on agriculture, with Portugal on industry and with Greece both on agriculture and industry. The groups of goods that similarity rate is high are“Articles of Apparel andClothing Accessories”,“Textile Yarn, Fabrics and Related Products”and“Vegetables and Fruit”. The total percentage of these groups of goods on the export of Turkey to EC is over 70 %. Furture more Turkey has a comperative advantage to these countries on the export to EC and a high competition power in EC.