Vektör zaman serileri ve Sims yöntemi -para talabi üzerine bir uygulama-
  1. Tez No: 63220
  2. Yazar: NURİ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında C.Sims'in geliştirdiği ekonometrik modelleme yöntemi bir uygulama çerçevesinde incelenmiştir. Birinci bölümde uygulamaya temel oluşturması amacıyla para talebi teorisi ve Türkiye'de uygulanan para politikalarının genel bir çerçevesi çizilmiştir, ikinci bölümde, tek değişkenli zaman serilerinden başlıyarak vektör zaman serilerinin teorik temelleri ortaya konulmuştur. Son bölümde ise, 1987-1995 arası üç aylık veriler ile çalışılarak VAR yöntemine göre modeller tahmin edilmiş ve öngörüde bulunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre para piyasasını belirleyen makro değişkenler arasındaki ilişkiler yorumlanmıştır. Bu aşamalar sonucunda, Türkiye'de para talebini etkileyen tüm değişkenlerin (gelir dışında)birbirleriyle ilişki içinde oldukları gözükmektedir çünkü değişkenlere ve sisteme verilen şoklar sonrasında bütün değişkenler tepki göstermişlerdir. VDC'ler incelendiğinde, ellerinde para tutan ekonomik birimlerin enflasyonu ve faiz oranlarını göz önüne alarak döviz ve\veya faize yatırım yaptıkları öne sürülebilir. Elde edilen öngörü değerleri incelendiğinde ise şu andaki ekonomik yapının sürdürülmesi halinde ekonominin reel ve para sektörleri arasındaki uyumsuzluğun daha da artarak süreceği iddia edilebilir. Yüksek faiz ve dövizin iyi bir getiri (rant) oram olarak görülmesi sonucu para sektöründen reel sektöre doğru kaynak akışını beklemek hayalcilik olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the framework of this study, C.Sims's econometric modelling methodology is analysed by making an applied work over Turkish money market. In the first part, money demand theories and the structure of Turkish money market are taken into consideration for providing a base on my application part. In the second section, vector time series are investigated around the theoretical framework starting with univariate case and ending with the multivariate features. Last part of this study is concerned with an application over Turkey. Quarterly data including between 1987 and 1995 periods are used for estimating vector autoregressive model and forecasting of series. Empirical findings of related macro variables are interpreted around the structure of Turkish money market. As a result of these stages mentioned above, all the macro variables (except income) which have high effectiveness on money market are strongly correlated with each other because each variable shows the reaction after shocks on either each variable or a system were given. As we look at variance decomposition results, economic agents whose holding money earn the money by creating the portfolio that includes bonds and foreign exchanges. Forecasting values which are handled in this study indicate that instability of money market will continue up to the end of 1998. Capital flows (as money) from money to real sector will be cot off due to higher interest rates and even inflation.