Okul öncesi eğitimde etkinliklerin kalitesinin incelenmesi (Diyarbakır ili örneği)
An investigation of quality of activities in preschool education (The case of Diyarbakır)
- Tez No: 632225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÜNAL, DOÇ. DR. GÖKÇE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Okul öncesi eğitimde programın uygulanışı etkinlikler ile gerçekleşmektedir. Etkinlikler; Türkçe, sanat, drama, müzik, hareket, oyun, fen, matematik, okuma yazmaya hazırlık ve alan gezileri olmakla beraber bu başlıklar altında kalan; dramatik oyun, teknoloji, bilim doğa, farklılıklara saygı, ince motor becerileri ve yapı-inşa etkinliklerini kapsamaktadır. Bu çalışma, okul öncesi eğitimde etkinliklerin kalitesini incelemek üzere yapılmıştır. Okul öncesi eğitimde etkinliklerin kalitesini belirleyen etmenler, genel olarak ve her bir etkinlik için ayrı ayrı belirtilmiştir. Etkinlikler ile ilgili Türkiye'de yapılan çalışmalar üzerine alan yazın taraması yapılarak, son yıllarda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Etkinlikler, öğretmen, materyaller ve etkinliğin uygunluğu bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Diyarbakır ilinde rastgele seçilmiş, bağımsız 10 anaokulu (AO) ve 10 anasınıfı (AS) oluşturmaktadır. Çalışmanın veri toplama aşamasında ''Erken Çocukluk Eğitim Ortamını Değerlendirme Ölçeği-3 (EÇODÖ-3)'' Etkinlikler alt boyutu kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde 10 anaokulu ve 10 anasınıfı etkinliklerinin toplam kalite puanları Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda anaokulu ve anasınıfı arasında etkinliklerin kalitesi bakımından istatistiksel düzeyde anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The application of the preschool education program is realized through activities. Some of the most common activities in preschools include Turkish, art, drama, music, movement, play, science, mathematics, preparation for literacy and field trips are among these headings; includes dramatic play, technology, science and nature, promoting acceptance of diversity, fine motor skills and blocks activities. This study was conducted to examine the quality of activities in pre-school education. Factors determining the quality of activities in preschool education are stated in general and for each activity separately. The related literature has been examined. As a result of the examinations, the activities were evaluated in terms of the effectiveness of the activities of teachers, materials, and activities. The sample of the study consists of 10 independent kindergartens (anaokulu) and 10 dependent kindergartens (anasınıfı) randomly selected in Diyarbakır. In the data collection stage of the study, the "Early Childhood Environmental Rating Scale-3 (ECERS-3)'' Learning Activities sub-dimension was used. In the data analysis of the study, the total quality scores of 10 AO and 10 AS activities were compared by Mann-Whitney U test. As a result of the study, no statistically significant difference was found between AO and AS in terms of the quality of activities.